Reklam

AKBÜK ALT YAPI VE SU SORUNU MASAYA YATIRILDI

Ak Parti ilçe başkanı Maşallah Subaşı; "Elimizi değil, gövdemizi taşın altına koymaya hazırız. Sizde biz dahil kimseye oy vermeyin." VİDEOLU HABER

AKBÜK ALT YAPI VE SU SORUNU MASAYA YATIRILDI
21 Ekim 2021 - 08:49 - Güncelleme: 21 Ekim 2021 - 11:00
     Akbük gönüllüleri platformu, haftaiçinde Didim’de temsilcilikleri bulunan siyasi ilçe başkanlıklarını ve Didim Belediye Başkanını ziyaret ederek Akbük’ün problemlerini dile getirdi.
    Didim Akbük Gönüllüleri platformu Gündüz Murgul, Ünsal Yalçınkaya, Hasan Heper,Mehmet Güven,Osman Fakıoğlu,Gürbüz Kardeş’den oluşan bir heyet ile ilk olarak Akyeniköy Eski Belediye Başkanı Yılmaz Öz ile 15 Ekim 2021 günü buluşuldu. Platform sözcüsü Gündüz Murgul Gönüllüleri tanıtan kısa bir giriş yaptıktan sonra, imza kampanyasının bir örneğini sunarak Öz’ün katkısını istedi. Yılmaz Öz imza metninin gayet makul buldu. Bunun işleyişi hakkında bilgi verdi. Ancak, bu talebin duyulması sonrasında siyasilerden bazı hoşnutsuzluklar gelebileceği konusunda uyarıda bulundu. 
    AK PARTİ ile randevu konusunu üstlendi. Nitekim ayrıldıktan 1 saat sonra arayarak, 16 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de randevu aldığını iletti.
    Aynı gün Saat 15.00’de CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak ile buluşuldu. Kısa bir tanıtımdan sonra imza kampanyası bağlamında Akbük’ün 2 temel sorunu olan kanalizasyon ve su konusunda katkıları istendi.
    Koçak; kanalizasyon konusunda Fevzi Paşa ve Denizköy mahallelerinin çözümü gerektiğini belirtti. Koçak’ın su konusunda belirttikleri şöyle: “Beşparmak Barajı konusunda DSİ ile Büyükşehir arasında bir protokol yapılmıştı. DSİ daha sonra bu protokoldan çekildi. Şimdilik öyle bekliyor, kuyular da bir çözüm değil.
    Görüşmenin bu noktasında bir tartışma yaşandı. Gündüz Murgul, Akbük’te CHP’ye karşı gözle görünür bir tepki oluştuğuna dair bir uyarısı üzerine, Koçak şiddetli bir tepki göstererek; “Belediye Başkanı’na yöneltilen tepkiyi CHP’ye mal edemezsiniz. Biri rozetini çıkarmış kendi başına iş görüyorsa biz ne yapalım?” şeklinde konuştu. Soğuk bir hava esintisinden sonra Murgul, havayı yumuşatarak Başkan’ın katkılarını istedi. Koçak elinden geleni yapacağını, ASKİ ile görüşeceğini belirtti.

    Bir sonraki ziyaret noktası ise Saat 16.00’da Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi MHP Eda Yücel İlhan oldu. Eda Yücel İlhan’a Akbük’ün Su ve kanalizasyon sorunu dile getiren heyet, katkılarını istedi.  Akbük’te ikamet etmeye başlayan Eda Yücel İlhan bu yazı Akbük’te yaşadığını ifade ederek  sorunları yaşayarak gördüğünü beyan ederek, bu konuda Büyükşehir Meclisi’ne 6 defa önerge verdiğini ifade ediyor. Eda Hanım konuyla ilgili milletvekilleriyle görüşeceğini belirterek, Beşparmak Barajı hakkında; Büyükşehir’in kendisine düşen prosedürleri yerine getirmesi gerektiğine işaret etti. Ayrıca Ses Gazetesi’nde İller Bankası’ndan ödeneğin çıktığını okuduğunu, ancak bu ödeneğin Akbük’e mi yoksa Fevzi Paşa’ya mı ait olduğunu bilmediğini belirtti. Eda Yücel İlhan Çarşamba toplantısına katılacağını söyledi.

    16 Ekim 2021 günü Saat 12.00’de Ak Parti İlçe Başkanlığı’na ziyarette bulundu. Ak Parti Didim  İlçe Başkanı Maşallah Subaşı’na Akbük’ün sorunları, özellikle kanalizasyon ve su sorunu anlatıldı.  İlgi ve desteği istendi.
    İlçe Başkanı Subaşı “Aydın-Didim-Akbük Yöresi İçme suyu Temini Projesi”nin 2022 yılı Yatırım Programı’na teklif edildiğini belirtti. Başkan, Kanalizasyon konusundaki kredinin Didim Belediyesi’nin borcundan dolayı askıya alınabileceği ihtimalinden söz etti. İlçe Başkanı yanı sıra milletvekilleriyle konuyu görüşüp sağlıklı bilgi edineceğini ve Çarşamba toplantısına katılmaya çalışacağını” ifade etti.

    Saat 15.00’de ise İyi Parti’ye randevu alınarak gidildi. İyi Parti Didim İlçe Başkanı VefaBerk Tezsezener; “Meclis üyesi olduğunu, Akbük’ün sorunlarını iyi bildiğini ve değişik tarihlerde dile getirdiğini söyledi. İlçe Başkanı; çözüm için iktidar ve muhalefet kanadının işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca iktidar yanlılarının işi sürüncemede bıraktıklarını” vurguladı.  İyi Parti İlçe Başkanı Çarşamba toplantısına katılacağını ifade etti.

    21 Ekim 2021 günü Akbük Gönüllüler Platformunun Çarşamba toplantısı, platform yetkilileri ve Akbük’te ikamet eden vatandaşların yanı sıra bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

    Toplantıya Ak Parti Didim İlçe Başkanı Maşallah Subaşı ve ilçe yöneticileri, MHP İlçe Başkanı Fikret Alkaya ile ilçe yöneticileri, Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Eda Yücel İlhan, Yeşil ve Sol Parti İlçe Başkanı, HDP Didim İlçe Başkanı, Akbük ve Fevzipaşa muhtarları Katıldılar.

    Toplantıda açılış konuşmasını yapan Akbük Gönüllüleri Platformu sözcüsü Gündüz Murgul, Akbük’ün senelerdir yaşamakta olduğu kanalizasyon ve içme suyu problemi hakkında “Geçtiğimiz hafta ilçemizdeki siyasi parti temsilcileri ile görüşerek sorunlarımız anlattık. Kendilerini Çarşamba toplantımıza davet ettik. Ancak tüm temsilcileri aramızda göremiyoruz. Bizim talebimiz Akbük’ün problemlerinin çözülmesi yönünde, bu konuda yerel yönetimler ve siyasilerden geçiyor. Akbük yaşanabilir hale gelsin istiyoruz. Değer verip toplantımıza katılan siyasi parti temsilcilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

    Murgul ilk sözü Ak Parti İlçe Başkanı Maşallah Subaşı’na vererek “Sayın başkan Akbük’ün kanalizasyon ve su işleri ne durumda? Neden bitmiyor? Söz verilen bir baraj sözü vardı neden yapılmıyor? Bizi bilgilendirebilir misiniz?” dedi.

BURASI ER MEYDANI

Ak Parti İlçe Başkanı Subaşı ; “Öncelikle şunu söylemeliyim. Alt yapı ve su işleri Aydın Büyükşehir Belediyesi yetki alanındadır. Hatta Didim Belediyesi de bu konuda yetkili değil. Biz isterdik ki Aydın Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de burada olsaydı. Ben Ak Parti adına söz veriyorum. İller Bankası ise İller Bankası, Meclisse meclise gideriz. Aydın’ın 8 milletvekili,  25 tane Didim Beldiye Meclis üyesi ve Didim Belediye Başkanı var. Hep beraber gidelim. Ne gerekiyorsa el birliği ile problemi çözelim. Ben değil elimi gövdemi taşın altına sokmaya hazırım.  Burada amacım siyaset yapmak değil.  2014 yılında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun buraya bir vaadi vardı. Beşparmak dağının suyunu Akbük ile buluşturacaktı. Yıl 2021 herhangi bir çalışma var mı? Bu süreçte ne alt yapı ne de su problemi çözülmemiş. Keşke CHP ve İYİ Parti temsilcileri de burada olsaydı. Didim bizim , üç gün sonra siyaset biter, yetkililer değişir ancak Didim’de yaşamaya devam edeceğiz. Beşparmak Barajı ile ilgili olarak, Milletvekilimiz Metin Yavuz 2022 yatırım planına alınması için teklifte bulundu ve çalışmalarını sürdürüyor. Muhtemelen yatırım planında yer alacak ve DSİ tarafından 630 milyon bedelle 2 yıl içerisinde tamamlanarak Akbük’ün içme suyu problemini çözmüş olacağız.  Alt yapı ile ilgili olarak ta her zaman yardımcı olmaya hazırız. Aydın Büyükşehir Belediyesi bütçesi bir milyar TL. 50 milyon da Akbük’e ayırsın. Oy istemeye gelince ben dahil bütün siyasiler Akbük’e geliyoruz, bir dönem yerelde oy vermeyin. Hiçbir siyasi partiye oy vermeyin. Bir nevi cezalandırın. Hafta içi arkadaşlar toplantıya davet ettiler biz de katılım sağladık. Burası er meydanı.. Ben tekrar ifade etmek isterim ki buraya siyaset için gelmedim. Siyaset malzemesi olarak kullanmak istesem çözümsüzlük benim işime gelir. Daha önce gazetelere verdiğim basın açıklamalarında da bunu kullandım. Seyir Terası nerede? Didim’de kesintisiz sahil yolu nerede? Vs. gibi… Ama şu anda çözüm için buradayız. Nerede tıkanıyorsa biz çözüm için hazırız. ” İfadelerinde bulundu. 

BEŞ YILDIR EVİMİN YOLU YOK

Akbük’te yaşayan bir vatandaş bu sözlerin üzerine “5 senedir evimin yolu yok, 2 kamyon mıcır göndererek stabilize yol bile yapmadılar.” Dedi.

ÖNCELİKLE AKBÜK’E BİZ SAHİP ÇIKMALIYIZ

    Yeşil ve Sol Partisi ilçe yöneticisi emekli öğretmen Adnan Gölpınar “ 5yıl önce geldiğim Akbük ile bugün geldiğim Akbük arasında hizmet anlamında hiçbir fark göremedim. Siyasi partilerin onlar yapmadı, biz gelseydik yapardık gibi söylemlerinden öte halk burada ne çekiyor? Ne istiyor? Bunları konuşmalıyız. Akbük’ün yol sorunu var. Mesela cadde ismi verileli 2 yıl oldu ancak ışıklandırma yok. Bu ışıklandırmayı yerel yönetim yapmaz. Su meselesine gelecek olursak yazın Akbük’ün nüfusu 2-3 katına çıkıyor ve denizden su basılıyor. Ekim ayının sonuna gelmemiz rağmen musluklarımızdan tuzlu su akıyor. Allah’tan reva mıdır Akbük halkına? Türkiye genelinde yerel hizmetler ve genel hizmetler birbiri ile bağlantılıdır. Hiç biri tek başına suçlu değildir. Giderek büyüyen Akbük’te cadde var ama kaldırım yok. Akbük’ün tepeleri yeşilini kaybediyor, her taraf beton oluyor. Buralarda milletvekillerinin, belediye başkanlarının yerlerinin olduğu söyleniyor.  Biz Akbük’e sahip çıkarsak siyasiler yapmak zorunda kalacaklardır. 2017 yılında başlayan kanalizasyon çalışması için 2021’de faaliyete geçecek denildi ve daha ne zaman faaliyete geçeceği de belli değil. Yağan yağmurlar ile bütün pislik denize akıyor, caddelere taşıyor. Bu oluşan platform ile alınan kararlar yetkililere iletilmeli çözüm alınamaması halinde gerekirse 300-500 kişi ile Belediye ise belediyeye, meclisse meclise giderek yüksek sesle talepler iletilmelidir. “ ifadelerinde bulundu.

2. ETAP PROJESİ NE DURUMDA?
Platform sözcüsü Gündüz Murgul; “Kanalizasyon alt yapı çalışması için Fevzipaşa ve Denizköy’de oluşan 2. Etabın bitirilmesi gerekiyor. İlgililerden aldığımız bilgiye göre proje tamamlanmış İller Bankasına gönderilmiş. Ordan kredi bekleniyor. Bizim öğrenmek istediğimiz proje tamamlanmış mı? İller Bankasına gitmiş mi? Kredi bekliyor mu? Bunu öğrenmek istiyoruz. Siyaseten çıkmıyor söylentileri var.  Beşparmak barajı ile su meselesi nasıl çözülecek? Kim çözecek? 
 
Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın ifadesine göre 2. Etap proje hazırlandı hatta askeri bölgeden geçiş izni alındı ve ödenek için İller Bankasından kredi bekleniyor. Kredi miktarı olarak ta 54 milyon veya 57 milyon gibi bir rakam telaffuz edildi. Ancak elimizde buna ilişkin bir somut bir belge yok. 


BİZDEN DESTEK İSTEYEN OLMADI
Ak Parti İlçe Başkanı Maşallah Subaşı “ 54 milyon olarak İller Bankasına müracatta bulunmuş. Ancak arkasına düşülmemiş. Burada oturarak problemi çözemeyiz. Konu yetki alanımız değil ayrıca bizim problemi çözmemiz hakkında bize bir talep gelmedi. 4 yıldır ben bu görevi yürütüyorum, hiç kimse bana gelerek biz şurada tıkandık. Bize yardımcı olun demedi. Bir kez Belediye Başkanımız A. Deniz Atabay beni aradı Orman Kampı işletmesinin Didim Belediyesi’nde kalmasının daha doğru olacağını iletti. Bende vekillerime ileterek Orman Kampı işletmesi’nin Didim Belediyesi’nde olmasına destek oldum. Bugüne kadar destek için bir kez Başkan Atabay dışında hiçbir talep gelmedi taa ki geçtiğimiz hafta Akbük Gönüllüleri Platformu temsilcileri gelene kadar. “

SİYASET YAPMAK İÇİN DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN BURADAYIZ
    Ak Parti Didim İlçe Başkan yardımcısı Mehmet Vela “ Biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. Buradaki herkesin bir siyasi görüşü var. Burada konuşulanlarla hiç kimse siyasi görüşünü değiştirmez. Biz buraya sorun çözmeye geldik. Bize gelerek talebi ileten Gündüz Murgul bey ile konuyu biz de araştırdık ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağımızı ifade etmeye geldik. Sizden bir temsilci ile birlikte Ankara’ya giderek İller Bankasında beklediği iddia edilen 54 milyon TL kredi için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz. Beşparmak barajı 2 yıl içerisinde hizmete girmesi hedefleniyor. Bu havza da yaklaşık 15 yıllık ihtiyacı karşılayabilecek durumda, 11,5 milyon metreküp su bulunuyor.“ dedi. 

BEN ÜZERİME DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIM
    MHP Didim İlçe Başkanı Fikret Alkaya “ Bir Akbük’te yaşayan vatandaş olarak sorunları yaşayan içinizden biriyim. Bu problemler için Cumhur İttifakı’na hiçbir şekilde talep gelmediğini bende yinelemek istiyorum. Ben de buraya siyaset yapmaya gelmedim. Akbük siyaset üstü bir yer olmalı diye düşünüyorum. Geçtiğimiz sene deniz patlıcanları konusunda 4 siyasi parti ilçe başkanı ve 8 milletvekilimiz ile Ankaraya gidelim bu sorunu çözelim dedik. Ancak arkadaşlar lütfedip gelmediler. Burada siyaset yapmadan Akbük’teki sorunlar için hep beraber taşın altına elimizi koyarak çözüm için çalışmalıyız. Ben üzerime düşen her şey için hazırım.”

BU PROBLEMLER YENİ DEĞİL
    HDP İlçe Başkanı Mehmet Bozdağ, “bu yaşadığımız problemler yeni değil. Öncesinde sağ partiler vardı şimdi sol bir parti var. Hiç biri bu sorunu çözmedi. 90’lı yıllarda burada yine su yoktu. Problemler çözülmedi. Burada sorun siyasilerin atışması ile çözülemez. Yazın burada 500 bine yakın insan yaşıyor. Problemin çözülmesi için yerel yönetimler sorumlu olsa da hükümetin desteği de gereklidir. Bizim üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.  Baraj maliyetli bir iş olduğu için belediyeler yapamayabilir ama su kuyuları açarak su sorununu çözebilirler. Ancak baraj yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Hükümet ve yerel yönetimler iş birliği içinde çalışmalıdır.” dedi 

BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ SORULARI CEVAPLADI
    1.Etap için 41 milyon TL İller Bankası tarafından Aydın Büyükşehir Beldiyesi’ne verildi. 1. Etap projesi şu an hangi pozisyonda? Sorusuna Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Didim Belediyesi Meclis Üyesi Eda Yücel İlhan cevaplamaya çalıştı.
    Eda hanım; “ Su sıkıntısı ve baraj konusundan başlamak istiyorum. Biliyorsunuz ki baraj yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Ama ekonomik olarak barajı yapamayacağı için hükümet yapıyor ve başlandı da… Hükümet yapıyor ama daha sonra Büyükşehir Belediye bütçesinden ödeniyor. 1-30 Yıl arasında geri ödeme yapılıyor. Baraj başladı ve devam ediyor. Burada bir sıkıntı yok. Sarıçay barajı yapımı devam ediyor. “

Gündüz Murgul araya girerek “Sarıçay barajının Didim veya Akbük’e bir katkısı olmayacak. Bizim problemizi çözecek olan Beşparmak barajıdır.” Diyerek düzeltmede bulundu. 

    Eda hanım ”Büyükşehir Başkanından randevu alarak konuyu 1.ağızdan tıkanma noktasını öğrenmemiz gerekir diye düşünüyorum. İller bankasından 1. Etap için alınan 41 milyon kredi nasıl kullanıldı bilemiyorum ancak Akbük’te kanalizasyon projesinin hangi pozisyonda olduğunu hepimiz görüyoruz. Mecliste ek bütçe taleplerine Cumhur İttifakı olarak her zaman olumlu yönde oy kullanıyoruz. Amacımız hizmetlerde aksama olmasın.“
Gündüz Murgul; Beşparmak barajı ile ilgili CHP ilçe başkanı “DSİ ile Büyükşehir arasında bir sözleşme vardı. Ancak DSİ sözleşmeden çekildi. Şimdi ne bize bırakıyor yapalım ne de kendisi yapıyor.” İfadesinde bulundu. 
    Konuşmasına Akbük alt yapı çalışmasına 1. etap ilişkin devam eden Murgul; “Vatandaş kapımıza kadar geldi ama orada kaldı devam etmedi diyor. Bir duyuma göre de yüklenici firmalar yukarı kısımlar kayalık olduğu için almak istemiyorlar. Çünkü buraların maliyeti fazla ve ihalede bunu karşılayacak bir durum yok. Bu konularda bilgi almak istiyoruz.” Dedi.

MAHALLE MUHTARLARI SÖZ ALDI
    Fezipaşa muhtarı Ahmet Çalkama yaptığı açıklamada “Fevzipaşa’da yapılan iki toplantıda konunun muhatabı ASKİ yöneticileri Akbük’ün alt yapı çalışmasının bittiğini ifade ettiler. Ancak burada söylenenler de doğru. Olayın parasal olarak tıkandığı ifade edildiği söyleniyor. Bu konuda hükümet siyasi partilerinin destek olmasını istiyorum. Buna inanıyorum. “ dedi 

Akbük Mahalle Muhtarı Mehmet Çamlı; “Bizler mahallelerimizde yaşanan sıkıntılarımızı gerek yazılı gerek sözlü olarak iktidar veya muhalefet milletvekillerimiz ile yaptığımız toplantılarda iletiyoruz. Kaymakamlıkta yapılan toplantılarda da sorunlarımızı yazılı olarak bildiriyoruz. Oradan valiliğe gideceği  Oradan da bakanlığa gideceği söyleniyor. Ancak akıbetini bilemiyoruz.”

    Gündüz Murgul; “Biz bu toplantı sonunda gördüğümüz Aydın Büyükşehir Belediye Meclis’ine Eda Hanımın vereceği önerge cevabına göre yol haritamızı çizerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

    Platform üyesi Ali Çakmak ihale sürecinden itibaren platform sözcüsü Gündüz Murgul ile birlikte hazırladıkları dosya hakkında açıklamaları videomuzda izleyebilirsiniz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum