Reklam

İL TURİZM MÜDÜRÜ TUNCER ADÜ'LÜ ÖĞRENCİLERİ DİDİM'DE MİSAFİR ETTİ

İL TURİZM MÜDÜRÜ TUNCER ADÜ'LÜ ÖĞRENCİLERİ DİDİM'DE MİSAFİR ETTİ
21 Kasım 2021 - 16:19 - Güncelleme: 21 Kasım 2021 - 17:00
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerini Didim Apollon Tapınağı'ında misafir etti.
Tuncer, ADÜ öğrencilerine Apollon Tapınağı hakkında bilgi verdikten sonra turizmde tanıtımın önemi hakkında bilgiler verdi ve öğrencilerin sorularnı cevapladı. 
Türkiye'nin turizmde dünyadaki yerini anlatırken  Ülkemiz şampiyonlar ligi oyuncusu, 2019 yılında Türkiye'ye 52 buçuk milyon turist geliyor. 2020 yılında Mart ayına kadar dünyanın en çok turist gelen 4 ülkesiyiz. Muhtemelen 2020 yılını ilk 5'te tamamladık. Mart ayında bildiğiniz gibi pandemi başlıyor. Pandemiden sonra istatistikler allak bullak oluyor. En çok etkilenen sektör turizm oluyor.
Neden?
Çünkü turizm insan hareketi ile ilgili, insanlar hastalık korkusuyla hareket etmeyi hem yasal yaptırımlarla hem kendi hissettikleri ile durduruyorlar. Bırak ülkeler arası geçişi, bırak şehirler arası geçişi, komşu komşuya binasında kapıdan kapıya geçişi durduruyor değil mi? Onun etkisi ile tabii turizm tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de zor bir süreç yaşıyor. 2019 yılında Aydın 1650000 turist ağırlamış, güzel rakam 2020 yılında 300 bine düştük.  2020 yılında bakanlığımız bildiğiniz gibi Mehmet Nuri Ersoy'a teslim ediliyor. Sayın bakanımız aynı zamanda bir turizm duayeni biliyor muydunuz?   ETS tur'un sahibi bir turizm devi. Güvenli turizm sertifikası ile biz tesisleri güvenlik turizm sertifikasıyla belgelendirdik. Tesislerin O belgeyi alabilmek için ne yapmaları gerekliydi?  Dezenfektasyon, sosyal mesafe, hijyenik kurallar, hangi malzemeleri kullanacaklar bir grup liste verdik ellerine ve uygulayıp uygulamadıklarını, bu listeyi gerçekleştirip gerçekleştiremediklerini denetledik. Gerçekleştirenlere  turizm belgesi ile belgeledik. Belgeyi alamayanların da faaliyete geçmesine izin vermedik.  Dolayısıyla bir marka yarattık.  Bu ürünü oluşturmak yetiyor mu? Yetmiyor, ürünü anlatmanız lazım, ürünü tanıtmanız lazım.
Ben o zaman göreve yeni gelmiştim 2020 yılının Haziran ayında göreve başladım. Benim de kısmetime, şansıma bakanlığımız 60 kişilik bir Alman tur operatörü ve influenza etkili sosyal medya fenomeni 160 kişilik grubu Türkiye'yi gezdiriyordu. O zaman ben de yeni il müdürü olduğum için  Aydın'a, Kuşadası'na şiddetle davet ettik. 
 60 kişilik grubu biz Aydın'da otellerimizi, Didim'de otellerimizi, Kuşadası'nda otellerimizi gezdirik. Onlara Güvenli turizm sertifikasını anlattık. Bunlar memleketlerine döndü hem sosyal medya hesaplarını ki sosyal medya konvansiyonel medyadan çok daha önemli günümüzde bunu zaten biliyorsunuz.   Türkiye'yi pazarlamak anlamında güzel kanallar kurduk, güzel çıktılar aldık. O sene Almanya kapatana kadar, Almanya sonra resmi olarak kapattı turizm hareketliliğini de Türkiye'ye hareketi durdurdu.  Kapatana kadar Almanlar doldurdu taşırdı Kuşadası'nı.. Orada eğer anlatırsan, gösterirsen geliyorlar, talep ediyorlar. Çünkü ürünümüz güzel.
2020 yılında sonra zaten turizmi yine uluslararası hareketliliğini ülkeler durdurdu. Özellikle Türkiye'ye karşı, bu konuda hiç hak edilmeyen bir muameleye maruz kaldık. 2021' in hemen başında Ocak ayında Balkan pazarından, Kuşadası'na özel bir ilgi olduğunu fark ettik.  Tur operatörleri geldi bize bunu anlattı. Orayla çalışan tur operatörleri adam Sırbistan'da ofisi var. Osmanlı dizilerinin, mesela Muhteşem Yüzyıl dizisinin Türkiye'ye karşı nasıl bir etki yarattığını orada bizi anlattılar. Aydın'a bakanlığımız tanıtma genel müdürlüğümüz Romanya, Bulgaristan ve Sırbistan da bizim onlara sunduğumuz proje ile milyonlarca Euro'luk reklam yaptılar. Milyonlarca Euro'luk reklamla biz bu sene Kuşadası'nda sadece Kuşadası'nda 300 binin üzerinde Balkanlı turisti ağırladık. Tanıtım olduğu sürece turist geliyor. " dedi.
Apollon Tapınağı'na ziyarete gelen öğrenciler bir de şiir dinletisi gerçekleştirdiler. Şiir dinletisine başlangıcı da Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer yaptı. Okuduğu şiirile ADÜ'lü öğrencilerden büyük alkış alan Tuncer katılımcı öğrencilere teşekkür etti..

YORUMLAR

  • 0 Yorum