Reklam

Mera alanındaki beton santrali işgallerinde kurumlar neden sessiz?

Mera alanındaki beton santrali işgallerinde kurumlar neden sessiz?
15 Ekim 2021 - 17:39
Geçen sayımızdaki gazetemizde dile getirdiğimiz Didim’de mera alanında bulunan beton santrallerinin durumu ve çevreye verdiği zararlarla ilgili olarak dile getirdiğimiz haberimizde bu kez de yetkililere sorular yönelttik.

Bilindiği üzere geçen hafta gazetemiz gündemimizde Didim’de mera alanında bulunan beton santralleri vardı. Geçtiğimiz haftalarda Turizm Kenti Didim’in girişinde beton santrallerinin ilçeye yakışmadığını ve bunun bir sorun olduğunu dile getirmiştik.

Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy ise geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada “Çeşme ve Didim’i tıpkı Belek gibi yeni bir turizm merkezi yapmak için kolları sıvıyoruz. Planları, çevre düzeni ve teknolojileriyle dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak” diyerek Didim’e verdiği önemi anlatmış. Bakan Ersoy’un turizm kenti noktasında önemini açıkça ifade etmesine rağmen Mera alanı (Turizm Tahsisli) içinde bulunan 3 beton santrali atıkları ile çevreye zararda ortadayken yetkili kurum ve kuruluşların bu noktada hangi adımları attığı da halkın merak konusu oldu.

Gazete olarak Cimer üzerinden istediğimiz bilgilendirmeye cevaben 20 yıllık ot bedelinin ödendiği ve 27/03/2022 tarihine kadar imar değişikliği yapılmadığında mera alanının terk edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Buraya kadar işlediğiz bir konuydu ancak acı olan bu mera alanının beton santrali tahsisi yapılabilmesi için Didim Belediyesi’nden talepte bulunan kurumun Aydın İl Mera Komisyonu olmasıdır.
Bu durumda İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ne yapmaktadır ?

Şimdi gazete olarak sorularımıza cevap bekliyoruz!!!

“Bu komisyonda bulunan kurum yetkilileri, kurum amirleri 4342 sayılı “Mera Kanunu’na göre tahsis değişikliğinin hangi şartlarda yapılacağını bilmemekte midir? 
Beton santrallerine kuş uçuşu yaklaşık 1 Km. mesafede 5 yıldızlı otel yapacak olan Turizm Firması müşterilerine beton santrallerinden çıkan tozu, hava kirliliğini nasıl anlatacak? Bu otelde konaklayan müşteri bir daha Didim’i tercih eder mi? 
Biz internetten yaptığımız küçük bir araştırma ile aşağıdaki bilgilere ulaştık. Bunları açıklamadan sormak istiyoruz. Bu talebi yapan kurum amiri yetki aşımı mı yapmıştır yoksa görevi kötüye mi kullanmıştır?
4342 Sayılı “Mera Kanunu’na göre meralar;  Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.
•  Özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz.
•  Zaman aşımı uygulanamaz.
•  Sınırları daraltılamaz, ancak kullanım hakkı kiralanabilir. (Sadece küçükbaş hayvan Yetiştiriciliği)
•  Gerekli olan durumlarda tahsis amacı değiştirilebilir.
• Mera Tahsis Amacı Hangi Hallerde Değiştirilebilir? “

YORUMLAR

  • 0 Yorum