Reklam
Ali Oğuzhan VURAL

Ali Oğuzhan VURAL

a.oguzvural@gmail.com

SAKSIDAKİ AĞAÇLAR

22 Kasım 2021 - 07:52

 

Bindokuzyüz seksenler dünyada karete kung fu filmlerinin rüzgar gibi estiği yıllardı. Ülkemizde de videolarda hep bu filmler izleniyordu. Ancak içlerinden bir tanesi diğerlerinden oldukça farklıydı. Hemen hemen hiç şiddet yoktu. Filmin teması da karete şiddet değildir savını işliyordu. Karizmatik karete hocası bay miyagi mahalledeki akranlarından dayak yiyen danial sanı eğitiyordu. Karete kid oldukça ses getirdi. İkincisi üçüncüsü çekildi. Ama benim sözünü etmek istediğim şey filmden ziyade filmdeki bir sahne. Bu sahnede bay miyagi bana ve benim gibi diğer çocuklara çok büyüleyici gelen bir şey yapıyordu. Bir bonsai ağacını buduyor daha doğrusu uç alıyordu. Bu sahne bize o kadar büyüleyici geldi ki hepimiz yıllar sonra bonsai ağaçlarına merak sardık. Nereden mi biliyorum?

Yıllar sonra bonsai merakım, bilinç altından bir çiçekçinin önünden geçerken uyandı. Vitrinde bir ağaç vardı ve onu görür görmez durdum. İçeri girdim satın aldım. O saate kadar değil bir bonsai, bir çiçek bakmamış olan ben artık bir bonsai sahibiydim. Kıvrımlı gövdesi ve egzotik saksısıyla beni büyülüyordu. Hemen masama koydum. İnternete girdim ve araştırmaya başladım. Ancak kaynak yok denecek kadar azdı. Bende bu işi bilen insanlara ulaşmak için gruplara girdim. Ancak bu geçen zamanda ağacım kurumaya başlamıştı ve ben ne olduğunu anlamıyordum.Sonunda  bonsai bilen insanlara ulaşmayı başardım ve ağacımı güçte olsa kurtardım.Bu esnada onlarla konuşurken hepsinin karete kit filmini geçmişte izlediklerini sonrasında ağaçlara merak sardıklarını öğrendim. Film hepimizin ortak noktasıydı.

Saksıya ağaç koymak kimin fikriydi acaba? Elbette eski mısırlıların. Çinli tüccarlar onları almışlar ve şimdiki evine Japonya’ya taşımışlar. Japon’lar ise herşeyde olduğu gibi sistematik bir törene çevirmişler. Hatta okullar açmışlar. Bonsai ağaçlarında ilk göze çarpan şey şekilleridir. Gerçekten de şekilleri stil adı altında kayıtlıdır. Ağacınızı şekillendirirken bu şekilleri esas alırsınız. Bir fidandan bir bonsai yapmak oldukça zahmetlidir. Gövdeyi kalınlaştırmak ayrı sorundur dallara hasar vermeden ağacı şekillendirmek ayrı bir sorundur. Hatta düzgün toprak bulmak, düzgün gübre bulmak bile bir sorundur çünkü yoktur. Saksı bulmak için yada şekillendirme gereçleri için interneti kullanmanız gerekir çünkü yaşadığınız yerde muhtemelen satılan ürünler değillerdir. 

Sonuç olarak bonsai uğraş gerektiren pahalı bir hobi. Bundan yaklaşık yedi sekiz sene önce Türkiye’de kitap bulmak bile problemdi. Ben benim bonsai kitaplarımı sahaflardan bulmuştum. Bir tane de yabancı döküman bulup çevirmiştim. Bütün bunlara rağmen o kadar güzel çiçek açar ki ağacınız, herşeyi unutur gözleriniz üzerinde hayran hayran seyredersiniz balkondan. Ah unutmadan söylemem de yarar var. Bonsai saksıda bile olsa ağaçtır ve mutlaka dış mekanda durması gerekir. Sizlere iyi haftasonları diliyorum. Hoşçakalın.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum