iLKNUR ETLEÇ

iLKNUR ETLEÇ

zeugmadizayn@gmail.com

HABERDEN TASARRUF OLUR MU?

17 Temmuz 2021 - 00:46

Konuşmaktan yoruldum artık yazıyorum, kimine müjde olsun kimine de dert... Artık ne diyelim.
Yaklaşık 6 yıldır basın camiasının içinde bulunuyorum, iyisiyle kötüsüyle, öyle yada böyle var olmaya çalışıyorum. Evimizin rızkı bu gazeteden çıkıyor. Her kesimden kişiler ile konuşup herkesin haberine yer verdik. Gazeteler basın ilan müdürlüğüne bağlı yayın yapıyor, müdürlüğe kayıtlı olmayanlar yasal işlemlere maruz  kalıyor. Bir nebze haklılar da amaç gazetelerin yasal haklarını savunmak. 
Gelelim konunun özüne; Devlet tasarruf tebbirlerine gitti ve son tebbirler adeta Basın’ı öldürdü. Haberden tasarruf mu olur?  
Şimdi bende Devlete bir mektup yazmak istiyorum aynen şöyle başlayacak.
Ben bir esnafım vergimi ödüyorum, bağkur borcum var ve ödemekte zorlanıyorum. Pandemide beni nace kodu ile vurdunuz, destek vermediniz. 1,5 sene açmadım dükkanımı bana neden kapalısınız demediniz. Kiram işledi ,elektrik, su faturam şişti banane dediniz yine destek vermediniz. Bunlara rağmen işimi evden yaptım. Haberleri aynen yerinden verdim, sürekli alanlarda oldum. Yeri geldi adliye kapılarında güneşin yakıcı sıcağında bekledim sadece doğru haber vermek adına. Ben  esnafım sayın Devlet.. Şimdi siz Belediyelere tasarruf diye yapmaya çalıştığınız mobing gibi yasaklar ile beni bir kez daha vuruyorsunuz.
Kurum ve kuruluşlar, belediyeler, hiçbir türlü mesaj, reklam, dergi çalışması yapmaları yasak dediniz yine vurdunuz.  O zaman basın ilan müdürlüğü neden var?  Anlamadım  Oraya bağlı olmanında bir anlamı kalmıyor ki. Eğer bu yasa yürürlüğe girerse yerel basını yani bizleri öldüreceksiniz. Zaten sosyal medya ile savaşırken siz bu yasa ile bizi gömüyorsunuz. Peki size sorabilir miyim?
Bakanların, yasaların, Vekillerin, Sayın Cumhurbaşkanının haberlerini, ezilme kavga ve dar alanlarda haberini yapmak sadece bir kare fotoğraf almak  için birbirini çiğneyen bizler şimdi ne iş yapalım? Yaşım 47, bu saatten sonra nerde iş bulabilirim? O kadar genç işsiz varken ben nerde çalışabilirim. 
İşimi seviyorum ve isteyerek yapıyorum. Kavga etmeyi seviyorum, habere gitmeyi onu başka açıdan haberleştirmeyi seviyorum. Haber atlatmayı seviyorum, insanların bana gelip derdini anlatmasını benimde onu habere döküp yayınlamayı seviyorum. Yarın acaba bizim hakkımızda ne yazacak düşüncesiyle bizi takip edenlerin takibini seviyorum. Alanlarda olup senin burada ne işin var denmesini seviyorum. Haber kaynaklarımı seviyorum meraklı okunuşları seviyorum. Diğer meslektaşlarımla yaptığım inatlaşmaları bile seviyorum. Siz bütün bunları elimden alarak beni öldürmeyi düşünüyorsunuz  ve bunu da kararname diyerek yaptınız. 
Kararname geçti, belediyelere yazılar geldi ki bizlere uyarılarda bulundular.
Sayın yetkililer her daim 4. güç olarak nitelendirilen basını ve her daim konuşmalarınızda dile getirdiğiniz güzide basını öldürmeyin. Basını siyasete kurban etmeyin, bırakın basın işini yapsın, bırakın basın yaşasın.
Bir sözümde sivil toplum örgütleri, STK'lar, dernekler ve  değerli Didim halkına, sizlerin her daim sesi olamaya çalışan, her derdinizde size destek olmaya çalışan yerel gazetelere destek olma sırası sizde..
Şimdi siz yerel gazetelerin sesi olun ve kapanmalarına izin vermeyin. Abone olarak bile gazeteleri ayakta tutabilmek sizin elinizde.  Esnaf kardeşlerimiz, ağabeylerimiz, ablalarımız bunca zaman biz sizin sesiniz olduk, şimdi sizler bizim sesimiz olun ve yerel gazetelerden desteğinizi esirgemeyin.
HAYDİ DİDİM,  HER EVE YEREL GAZETE GİRMESİNİ SAĞLAMAK SİZİN ELİNİZDE

YORUMLAR

  • 0 Yorum