DİDİM'DE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE SÜRÜYOR (!)
Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

DİDİM'DE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE SÜRÜYOR (!)

18 Haziran 2020 - 17:53

Didim'de imara aykırı kaçak binalar yıkılıyor. 
Çarpık yapılaşmaya herkes gibi bizler de karşıyız. Ancak Didim'de yıkım kararı olan 2 binden fazla bina varken, son zamanlarda Didim Belediyesi tarafından yapılan yıkım işlerinin, kararların kronolojik sırası ile yapılmadığını gözlemliyoruz. 
İmara aykırı binaların yıkılmasındaki sıralama neye göre, kime göre yapılıyor?
 Fevzi Paşa'da bulunan İskelelerin yıkılması konusuna gelecek olursak; Didim Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip sahil ilçesi ve bizim ilçemizde yüzden fazla İskele bulunmakta... 
Edindiğim bilgiye göre bu iskelelerin sadece 4 tanesi ruhsata tabi, geri kalan 94 tanesi sahil şeridini işgal eden kaçak yapı değil midir? 
Eğer kaçak ise ne zaman yıkılacaktır?
Çevre Şehircilik Müdürlüğünün 30 gün içerisinde yıkılması gerektiğini tebliğ ettiği, sit alanındaki bina tabiri caizse covid-19 bahane edilerek, işlerin yoğun olduğu 
belirtilerek ertelenirken aynı süreçte Fevzipaşa'daki iskeleler yıkılabiliyor ise işler ne kadar yoğun olabilir?
 Altınkum sahilinde vatandaşın ihtiyacını karşılamak üzere modern WC ve duş yapılması gündeme geldiğinde, sahiller yetki alanımızda değil derken;
Hazine arazisinde yıkım gerçekleştirmek, Fevzipaşa 1. derece sit alanı olan sahiline tel örgü çekmek çelişki değil midir?  Bu arada WC ve duş eksiği Fevzipaşa sahilinde de mevcuttur.
Sayın Aydın Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Sayın Didim Kaymakamlığı, Sayın Didim Belediye Başkanlığı; Didim'deki geri kalan ruhsatsız iskeleler ne zaman yıkılacak?
Geçtiğimiz sezon “bir tane bile kaçak iskele kalmayacak, ancak vatandaşı mağdur etmemek için yıkımı sezon sonuna bırakıyoruz dememiş miydiniz?”
Sayın Didim belediye başkanlığı yıkım kararı olan 2000 küsur kaçak yapının akıbeti ne olacak? 
Hazine arazisi, sahil şeridi imar barışı kapsamına girmezken, bu iskelelere, sahil şeridindeki bu yapılara Yapı Kayıt Belgesini nasıl ve neden verildi?
 Bir de İşletme sahiplerinin (benim TELAFFUZ etmek istemediğim) bağış iddiaları var ki....

Ben teknik bilgiye sahip değilim. Vatandaşın söylemlerini kendi bildiklerim kadarı ile kamuoyu ile paylaşmak istedim. Bu konuda beni ve kamuoyunu bilgilendirici açıklama yapacakların açıklamalarına gazetemiz ve internet sitemizde yer vereceğimi beyan ederim.

Didim'de yerel iktidarın yaptığı hatalı, eksik, yanlış hiç bir konu yok mudur ki, yerel muhalefet partileri bu konuları gündeme getirip eleştirmez. 
Muhalefet partilerinin ilçe başkanları, yöneticileri, meclis üyeleri sizi oraya layık görenler Didim halkının hakkını, hukuğunu koruyup gözetmeniz için seçmedi mi?
Genel siyasette iktidarı her konuda haklı veya haksız eleştiren bir muhalefet varken, Didim'de yerel muhalefet herşey güllük gülistanlıkmış gibi hareket ediyor. Neden?

Bu yazı 4704 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet POLAT
    1 ay önce
    Kemal bey, benimde hassas olduğum konulardan birisini gündeme taşıdığın için çok teşekkür ederim.Bence Didim belediyesi meclis toplantılarında açıklanan kimi görüşler ,yapılan konuşmalar,yeğelenen tutum ve davranışlar,yararlı ve sakıncalı yanlılarıyla değerlendırılıp tartışılmadığı-eleştırılmedığı için, hak- hukuk ve adalet çerçevesinde sorunlar çözülmüyor.Genelikle "bireysel çıkarların toplumsal çıkarların üstünde tutulduğu"topluluklarda bu gibi hukuksuzluklar yaşanıyor.Onun için,hangi partiden olursa olsun,imara aykırı uygulamaların yıkılmasındaki sıralamaların neye göre ve kime göre yıkıldığını söyleyebiliyorsa o yiğit adamdır.O seçilmelidir. Biliyorsunuzdur "ağacı kof bir hale getirip ÇÖKERTEN KURT içinde olur. İster sağcı ister solcu olsun fark etmez. YETER Kİ DÜRÜST olsun.Zeynel Şener gibi dolandırıcı olmasın...