Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR
didimgunce@gmail.com

YATIRIM ŞEHRİ DİDİM (!)

16 Ağustos 2021 - 12:092007 yılından beri Didim’de yaşıyorum. Bu süreçte Didim’de ne alt yapıda bir yatırım ne de halkın refahını sağlayacak bir yatırım yapıldı mı? Ben göremiyorum.
Seçim dönemlerinde vaadler havalarda uçuşurken gözle görülür bir şey yok ortada…
Akbük nüfusu hızla artarken 2018 ocak ayında tüm medyada alt yapıya 23 milyon+ 21 milyon yatırım ile alt yapı sorunu çözülecek başlıkları, açıklamaları yapılırken 3 yılda problem kalmayacak denildi. Gelinen noktada Akbük’te su belirli saatlerde veriliyor, kanalizasyon foseptiklerden araçlarla çekiliyor. İmara açarken neden alt yapı hizmeti sağlanmaz? Madem alt yapı yok? Neden inşaat ruhsatı verilir?
Vatandaş neden mağdur edilir?

Bu alt yapı problemi Sadece Akbük ile sınırlı değil tabi ki .. Hisar mahallesi, Efeler mahallesi en kalabalık ve en eski mahalleler…  Buralarda kanalizasyon yok…

Elektrik, Telekom, GSM, Su, Kanalizasyon 40 bin nüfusa göre yapılmışken şuan resmi nüfus 86 bin civarı… Gelgelelim aktif yaşayan nüfus 100 bin üzerinde… Yaz aylarında, tatil sezonunda ortalama 400-500 bini bulan Didim’de altyapı yetersiz kalıyor. Buna rağmen inşaatlar son sürat devam ediyor. 2014 yılından beri imara açılan yeni yer olmamasına rağmen alt yapıya yapılan bir yatırım yok..
Elektrik kesintileri, su kesintileri içinde bulunduğumuz 2021 yılında turizm şehrine yakışıyor mu?
Gelelim hastane konusuna; Her seçim öncesi Didim Devlet Hastanesi’nin kapasitesinin genişletileceği, uzman kadronun arttırılacağı, makine parkurunun daha kapsamlı olacağı gerek basın yolu ile gerek pankartlar ile vatandaşlara duyuruluyor. En son yapılan Didim Devlet Hastanesi Ek Binası 1 yıllık ihale süreci sonunda 5 nisan 2021 günü müteahhit firmaya yer teslimi yapılarak 27 aralık 2022 de inşaatın biteceğini belirtir beyanatlar medya yolu ile duyuruldu. Akabinde Didim Devlet Hastanesi Ek binası yapılacak diye, mevcut hastane bahçesindeki yüzlerce çam ağacı bir gecede söküldü. Aradan geçen 3 aylık süreçte ne inşaat firmasının makineleri geldi ne de hastane inşaatına başlanacağına dair bir hareket yok.
Sokaktaki dedikodulara göre Didim Devlet Hastanesi Ek Binası İnşaatı “Tasarruf Tedbirleri” kapsamı nedeni askıya alındı. Bir başka söylenti ise “zemin etüdü hastane yapımına uygun değil” eğer bu gerçekse neden araştırılmadan yüzlerce çam ağacı söküldü?

“Didim turizm kentidir” deniliyor ancak mevcut “OTOGAR”  Didim’e yakışıyor mu?
Her seçimde vaadlerde başrolü oynayan “OTOGAR” projesi ne zaman hayata geçecek? Ne aşamada?

Yerleşik nüfusun 100 bini aşan ilçe ne zaman “DOĞALGAZ” a kavuşacak? Hangi kurumun yapacağı vatandaşı pek ilgilendirmiyor. Temiz çevrenin korunması için doğalgaz Didim’e gelmeli…

Bir de CEMEVİ arsası problemi her seçime malzeme edilirken, son yerel seçimde “kazansak ta kaybetsek te problemi en kısa sürede çözeceğiz” vaadi halen çözüme kavuşturulmadı.

Saydığım vaadler, seçim süreçlerinde söylenenlerin sadece bir kaçı…
Bunların gerçekleşmesi için veya gündeme gelmesi için tekrar seçim kararımı alınması gerekiyor?

Ne yerel iktidar, ne merkezi hükümet Didim’e yatırım konusunda gözle görülür bir şey yapmadı, yapmıyor. Kısır siyasi çekişme Didim’e zarar veriyor. Didim’de yaşayan vatandaş bunu seçimlerde unutmaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum