Mir Murat DEMİR

Mir Murat DEMİR

mirmuratdemir@gmail.com

YÜZ KARASI

27 Temmuz 2021 - 13:08


Yıkanınca geçecek yüz karalarına sahip olanlara, yıkanıp da temizlenecek kara ve kirlere sahip olanlara ne mutlu. Hayatlarımız da öyle karalar kirler vardır ki yüzümüz, bedenimizden daha çok kişiliğimize, davranışlarımıza, yaptıklarımıza yapışmış ise ne su temizler ne de en etkili deterjanlar. Farkındaysak, kişiliğimiz ve duruşumuzdan, akla, mantığa, bilince, bilime, insanlığa uyumlu yaşıyorsak, diğer ne kadar kir, kara varsa, geçer, temizlenir.
..
Neyzen sokakta çökmüş yere.
Yalın ayak...
Bir çocuk yaklaşmış yanına:
-Boyayalım mı?
Neyzen acımış.
-İskarpinim yok, yüzümü boya demiş.
Cebindeki üç kuruşunu da çocuğa vermiş.
Ahmed Rasim geçiyormuş oradan.
Neyzen’i görünce,
-Bu ne? Othello’yu mu oynadın? diye sormuş.
Neyzen’in cevabı düşündürücü olmuş.
-Merhamet bazen insanın yüzünü kara çıkartır üstad!
Ahmed Rasim, Neyzen Tevfik'i evine götürmüş, yüzünü yıkayıp, temizlemiş.
Neyzen aynada kendine bakmış.
"Üstad "demiş. "Allahımıza şükürler olsun ki böyle bir yüz karam oldu. Ya merhametsizlerin yüz karası-çıkmaz boyalılar?"
    Hayat üç buçukla dört arasıdır;
     Ya üç buçuk atarsın yada dört  dörtlük  yaşarsın..
..
Somut olan her türden kara, kir, leke, çirkinlikler bir şekilde temizlenir, absorbe edilir, çevresiyle uyumlu hale getirilip güzel bir görünüm sağlanır. Güzellik ve kalitedir ki ruhta olan, belleklerimizde yer alıp menfi ve müspet halleriyle unutulmayan. Bedende olan her ne varsa uyum sağlanır, görünüşü güzelleştirilir. Beden güzellikleri için ne yaparsak yapalım, bilim, teknoloji, tıp ne kadar üst düzey çareler üretirse üretsin nihayetinde geçen zamana yenik düşer, kırışmalar, solmalar, şişkinlikler, damarların belirginleşmesi gibi vazgeçilmez, önlenemez belirginlikler oluşur. Ruh güzelliği, kişilik ve duruşa kazandırılmış güzel etik davranış ve huylar, hasletler, meziyetler, prensipler ki yaşadıkça, ömür sürdükçe hep vardırlar. Kişiliğimize iliştirdiğimiz bu güzel vasıflara dürüst yaşama kuralları, netlik, adaletli davranış, zariflik, halden anlayan, katılımcı ve paylaşımcı özellikleri de ekledik mi, muazzam, fevkaladenin fevkinde bir insan örneği meydana getirmiş oluruz. Dört dörtlük tanımının altında neler var bilmiyorum, mükemmel, harika özellikler olmalı. Mükemmel, harika olmasa da bu mücadele yolunda olanlar da, gayreti hiç bırakmayanlar da adam olabilme gayretinden hiç vazgeçmeyip, paranın, mevkiinin sağladığı geçici itibara aldanmayan insan olmak da insan olmanın en üst makamıdır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum