Reklam
Salih DEMİR

Salih DEMİR

SALİH DEMİR
999

CEMEVİ SEÇİMLERİ VE DİDİM'İN PAŞİNYANLARI

22 Kasım 2021 - 07:50

Ülkede olduğu gibi Didim’de demokratik ve vicdanı değerlerin; derneklerin, STK’ların, odaların canına ot tıkandı...

Pek çoğu iktidarın borazanı haline getirildi. Diyanetin çizgisine çektiler adeta, iktidarın şakşakçısı yaptılar.

Cem Evleri de bu çizgiye çekilir mi diye korku  yaşadım uzun bir süre.Ve hala bu korkuyu yaşıyorum. 

Didim’de kimi çıkar çevreleri Didim Cem Evi içinde bir takım hesaplara girdiklerinin sinyalini vermeye başladı...Hem de AKP’li kimileri ile CHP’li kimileri arasında kurulan gizli ittifakla. 

Daha acısını söyleyeyim  söylenenlere göre bunlara Cem Evi’nden de   bazılarının desteği sağlanmış...Kimler olduklarını tahmin etmeniz zor değil.

"Cem evi içinden derken ; kimlik alevi ama emlak kartı dağıtamayınca,siyasi rant elde edemeyince katillerinin kucağına oturan malum şahıslar,"

Mevcut Cem Evi yönetimini ve  başkanını ekarte etmeden, saf dışı bırakmadan Cem Evi üzerinden hedefine ulaşamayacaklarını bilen bu kişiler, AKP çevreleriyle, CHP’li gözüken kimi kişilerle kafa kafaya verdikleri  ortalıkta dolaşan söylentiler arasında...

Didim’de yaşayan Alevilerin uyanık olması lazım...

Önerim şu: Mevcut yönetimi eleştirebiliriz, eksiklerini söyleyebiliriz ama Cem Evi’ni iyi bir noktaya getirme çabasını da inkar edemeyiz.

Bu sebeple mevcut yönetimin yanında durmamız gerekiyor. 
Çünkü mevcut yönetim günahıyla sevabıyla bizim ve bizden. Onlara yardımcı olmak, destek olmakta bizim vicdanı sorumluluğumuz. 

Aleviliği ayaklar altına düşürmeye çalışanlara bu izni vermemek lazım.
 Bu yönetimi düşürmek isteyen çıkar çevreleri, aslında Cem Evi üzerinden çıkar sağlamak isteyen bir tür çete hareketi..
Onlar bizden değil, bizim değil...Onlarla işbirliği halinde  olan Alevi bile olsa Cem Evini sadece rozet olarak kullanan kişiler...
Çıkar odaklarının kafaladığı ve kullandığı kişiler. 
Onların oyununu  bozmalıyız canlar.
Büyük ölçüde bozuldu da .

Diyeceğim Cem Evini amacından saptırmak isteyen, onu çıkarları için kullananların heveslerini kursaklarında bırakmak hem Aleviliğin bir gereği, hem de Didim’in yaşanır yer olması için bir gereklilik. Bu anlamda Cem Evi seçimleri çok önemliydi...

Geçmişte bunu yapanların yerini sinsice almak isteyen,almak için kolları sıvamış halis muhlis kansızlar yine çıkacaktır,

Kızını oğlunu kulanarak onları kendisi için veya kendisinden sonra çocuklarına da siyasi ve ticari ikbal arayan,arayacaklar yine Hüseyin başkanın etrafında olacaktır.
Daha önce de olduğu gibi biz bu izzeti nefsini bilmeyen,cemevi değerlerini bilmeyen ,görmezden gelen ,halis muhlis kaypaklara karşı Cem evimizi ve değerli yöneticilerimizi gizli açık koruma altına alacağız.
Cem evi yalnız olmadı asla da olmayacak.

Ancaaak ,cem evindeki sorumlu dostların da biraz daha dikkatli olmalarını ,liyakata önem vermelerini ve kendi insanlarına daha çok güvenmeleri gerektiğinin altını karalıyorum...

Didimin paşinyan'ları kendini belli etti zaten yeni paşinyan'lara da dikkat edilmeli...
Gerçeğe hüü ...

Gelin canlar bir olalım.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali ihsan yelgi
    1 hafta önce
    Salih Can yazdıklarının tümüne katılmakla birlikte. Cem evinin şimdiki yönetiminin hatalarınada yazarsan çok daha adaletli olur.