BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY BİZİM İSTEĞİMİZ….
UFUK SÖNMEZ

UFUK SÖNMEZ

BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY BİZİM İSTEĞİMİZ….

11 Aralık 2018 - 09:19

Dünyayı en güzel kılan şeyler içerisinde insan olgusunun olmadığının farkında mısınız ?

Örneğin yürüyüşe çıktığımız o dağlar ve aşk ile baktığımız o yemyeşil doğasal tabiatımız.. Hepsinin ortak yanı o yerde insan olmamasıdır… Bazen özeleştiri yapmalıyız. Kirli olan çevre veya doğa değil, kirletenin biz olduğumuzu bilmek, anlamak, farkında olmamız gerekir.

Nereden mi geldik bu konuya ? Bildiğiniz üzere yağmur son günlerde şehrimize oldukça fazla yağıyor, çünkü kirlettik bu şehri ..

Sadece çöplerimizle, sigaramızla, fabrikamızla değil…

Siyasetimizle de kirlettik…

Siyaset; İnsanların yönetimiyle ilgili iktidarı, iktidarın nasıl oluştuğunu, kaynağını, bireyle ilişkisini, varlığını, nasıl ve ne şekilde sürdürüldüğünü, mevcut yönetimden daha iyi bir yönetimin müm­kün olup olmadığını, yönetim ile ilgili evrensel ölçütleri, genel kavramları sorgulayan felsefedir.

Siyaset felsefesinin iki temel işlevi ve amacı vardır. Birincisi kavramsal, İkincisi normatiftir. Siyaset felsefesinin ilk ama­cı; toplum, devlet, yasa, düzen, hak, adalet, refah, özgür­lük gibi siyaset felsefesinin alanına giren kavramları açıklamaktır. İkincisi ise; belli ilkeleri ve normları ortaya koymaya ve onları savunmaya çalışmaktadır.

Siyaset: İdare etmek, işleri düzene koymaktır. Günlük siyasi olaylarla ilgilenmez.

Olanı değil, olması gerekeni ele alır.

Gelecekte toplumun nasıl idare edilmesi gerektiğini orta­ya koyabilmek için toplumun dününü ve bu gününü inceler.

 Bunları yönetilenler bilir iken ; bunları bilmeyen kişilerin şehirleri yönetmeye çıkmaları ve  yönetilecek olanların bu kişilere oy vermeleri siyaseti bir bilim olmaktan ziyade, çıkar amaçlı 5 yıl sözleşmeli ikili ilişki, çıkar, kar amaçlı bir sürece itiyor.

 Ülkemizde ki tüm sahil kentlerinde olduğu gibi, siyaseti bilim olarak değil de 5 yıllık çıkar amaçlı düşünen bir çok insan var maalesef.. Yani yönetecek adaylar kadar yönetilenler de var bu bakış açısına sahip. Örneğin iş bulma kurumu olarak görüyoruz belediyeyi veya her türlü işimizin görülebileceği bir kurumsal yer .

 Sırf bu çıkar bakış açımızdan ötürü kirlettik en güzel yerleri, siyaseti gerçek çıkarlarına hizmet edemedik.

 Önümüzde yine yerel seçim deneyimi olacak. Bizler yönetilenleriz yani 1 kişiyi güçlü olarak görmeyin biz daha kalabalığız. bBu siyaset bilimini bilen ve gerçekten hizmet anlayışı ile bizlere güzel bir şehri sunacak adayları destekleyelim. Şehir bizim, sokaklar bizim, gökyüzü bizim. Yani bu şehir bizim.. Kirlenilen yerlere dair kir’e ortak olmayalım

Farkında mısınız ne de çok yağmur yağıyor Didim ‘e….. 

O zaman bir şiir ile bakalım bu şehre…

Başka türlü bir şey benim istediğim
Ne ağaca benzer ne de buluta
Burası gibi değil gideceğim memleket
Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava

Bu yazı 815 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum