Didim Rumeli Kültür Derneği tarafından Cumhuriyetin 100. Yılını kutlama etkinliği düzenlendi.
Düzenlenen etkinliğe Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Garnizon Komutanı Dnz. Albay Ali Saçan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve dernek üyeleri katıldılar. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlama etkinliğinde konuşan Didim Rumeli Kültür Derneği Başkanı Berrin Muslu yaptığı konuşmada;
“Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamanın gururunu ve çoşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyet aydınlanmanın adıdır, 100 yıl önce yakılan bir meşaledir. Cumhuriyet ilimdir fendir medeniyettir özgürlüktür. Cumhuriyet kadına değer vermektir. Cumhuriyet çocukların ve gençlerin geleceğidir. Cumhuriyet Türk milletinin en büyük mirası ve vazgeçilmez değeridir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.” diyerek bu görevi bizlere vermiştir.
Tarihini kültürünü inancını milli ve manevi değerlerini bilen ülkesine milletine karşı sorumluluklarını yerine getiren bireyler olarak, bu değerleri yeni nesillere aktarmak en önemli görevimizdir.
Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesinde yer alan, mübadil ataların torunları olarak hemşehrimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz.
İrade ve zekasıyla çizmiş olduğu yol haritasında, cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı kalarak yürümeye devam edeceğiz.
Bu vatan bu bayrak bizim
Tarihe sığmayan destanlar bizim
Yüzyıllarca yaşayacak cumhuriyet bizim
Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen aziz şehitlerimizi gazilerimizi minnetle anıyorum.
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun....” dedi.