Didim Turizm Derneği tarafından sezona girmeden önce Altınkum esnafının problemlerini raporlayarak ilçe yöneticilerine sundu. Akabinde Didim Turizm Derneği’nde Altınkum esnafı ve ilçe yöneticilerinin bir araya geldiği bir toplantı düzenlendi.
23 Haziran Perşembe günü Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu ve yönetimin organize ettiği Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile Altınkum esnafları katıldı.
Toplantıda Altınkum esnafının kronikleşmiş sorunları tekrar masaya yatırıldı. Yıllardır süregelen sorunlar bir kez daha dile getirilerek çözüm yolları arandı.
Toplantının ana başlıkları; Mekanlardaki müzik yayın saati, ses yüksekliği, hanutçuluk, uyuşturucu, asayiş gibi problemlerden oluştu.
Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca “ 2022 yılında turizm sezonumuz oldukça iyi geçti. Bu sene de artarak daha iyiye gideceğine inanıyorum. Bunu sağlamak için siz işletme sahipleri ve biz nasıl bir yol izlemeliyiz noktasında burada toplanmış bulunuyoruz. Bize Didim Turizm Derneği’nden gelen bir rapor var ancak sizler de burada söz alarak konuları bizlere anlatırsanız daha kolay yol alabileceğimiz inancındayım.” İfadeleri ile açılış konuşmasını yaptı.
MÜZİK SAAT YASAĞI KALKTI MI?
Söz alan esnaflar “Antalya İl hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar” hakkında hatırlatmada bulunarak uygulamanın Didim’de nasıl uygulanacağını sordular.
İlçe Kaymakamı Kuruca “Antalya İl hıfzıssıhha Kurulu saat 01:00’e kadar olan uygulamayı kaldırma kararı aldı. Ancak uygulama noktasında henüz bir netlik yok. Pandemi döneminde getirilen saat yasağı kalkması yönünde alınan bu kararın bölgesel uygulanacağı ifade edilse de net bir şey henüz yok. Valiliğimiz de bizlerden görüş istediler. Görüşlerimizi bildirdik ve Valiliğimizden gelecek olan kararı siz esnaflarımızla paylaşacağız. “ ifadelerinde bulundu.
ALTINKUM ALT YAPISI YETETRSİZ
Altınkum alt yapısından kaynaklı elektrik ve su probleminin çözülmesi talebi de gündeme geldi. Akşam saatlerinde vltaj düşmesi nedeniyle cihazlarının bozulduğunu dile getiren esnaflar su ücretlerinin yüksekliğinden de şikayetçi olduklarını ifade ettiler.
YAPILAN DENETİMLER MÜŞTERİLERİ RAHATSIZ ETMEMELİ
Altınkum’da gerçekleştirilen denetimler asayişin sağlanması açısından gerekli olduğunu ifade eden esnaflar “Denetime gelen memur arkadaşlar sivil olarak denetimleri gerçekleştirseler müşterilerimiz rahatsız olmazlar.” Dediler.
YALI CADDESİ ÜZERİNDE MOTORLAR DAHA SIK DENETLENMELİ
“Yalı Caddesi üzerinde motosiklet çok süratli ve tehlikeli şekilde araç kullanarak turistleri rahatsız ettkleri gibi trafiği de tehlikeye sokuyorlar.” Şikayetine Didim İlçe Kaymakamı Kuruca “Bu yıl başından itibaren motosikletler konusunda çokça şikayet aldık ve alıyoruz. Bu konu hakkında Didim Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz denetimleri oldukça sıklaştırdılar. Bu yıl sadece motosikletlere 1,5 milyon lira civarında ceza yazıldı. Denetimlerimiz de sürüyor. Ancak Altınkum’a motosiklet girişini yasaklamamız sizleri de zorda bırakır diye düşünüyorum. Yemek söylediğinizde motokurye arkadaşlar bu yemeği size nasıl getirecekler? Bunları da göz önünde bulundurmamız gerekir.” İfadeleri ile cevapladı.
Yalı Caddesi esnafı, Didim Belediyesi Temizlik Müdürlüğü ekiplerinin canla başla çalıştığı ve temizlik konusunda problemimiz yok. Ancak çevreyi kirleten vatandaşlardan kalan artıklar haşerenin artmasına neden oluyor. İlaçlamanın daha aktif ve sık yapılması talebinde bulundular.
SIFIR TOLERANS
Kaymakam Kuruca yaptığı açıklayıcı konuşmada “Bizlere gelen şikayetler arasında yasak olmasına rağmen saat 22:00’dan sonra alkol satışı yapan market ve büfelere gerekli yaptırımları emniyet birimlerimizle ve Belediyemizle uygulamaya devam edeceğiz. Yapılan rutin denetimlerde sivil arkadaşlarımızın yer almasını sağlayacağız. Uyuşturucu ile mücadele konusunda Didim Narkotik Birimimiz aktif olarak çalışmasına devam edecektir. Hatta Narkotik komiserimizin telefon numarasını siz esnaflarımızla dernek aracılığı ile paylaşarak birebir şikayetinizi dile getirmenizi sağlayacağız. Böyle bir uygulama ilk kez gerçekleşiyor. Bakanlığımızın da üzerinde hassasiyetle durduğu uyuşturucu ile mücadelede hep birlikte hareket ederek, uyuşturucunun kökünü kazımayı hedefliyoruz. Sizlerin desteğini bekliyoruz.” İfadelerinde bulundu