ARİF ÇOLAK

ARİF ÇOLAK

zeugmadizayn@gmail.com

GÜNÜN YORUMU

07 Şubat 2019 - 19:05 - Güncelleme: 07 Şubat 2019 - 19:09

Didim adeta nefesini tutmuş, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için heyecanla gün sayıyor.

Peki bu uzun soluklu nefes tutma olayında kim sonuna kadar dayanacak. Kimin nefesi kesilip havlu atacak. Hepsinin cevabı 31 Mart akşamı kapakları açılacak sandıklarda gizli.

Bu güne dönecek olursak, bir önceki yerel seçimde sahada olan ve birbirlerine çok yakın 4 aday yerine, bu sefer görünürde yine 4 aday görünse de, seçimin iki aday, Mümin Kamacı ve A. Deniz Atabay arasında geçeceği kesin.

CHP adayı A. Deniz Atabay’ı şimdilik bir kenara bırakıp, Ak parti adayı Mümin Kamacı’ya bakalım.

Üstte de yazdığımız gibi 16 yıllık ülke iktidarının, yerel iktidar mahrumu Ak Parti Didim teşkilatı bu sefer makus talihini yenecek gibi. Peki Mümin Kamacı nasıl kazanır derseniz;

En büyük şansı, karşısında başarısızlığı ve skandalları tescilli bir başkan olması. Tabiri caizse böylesine darmadağın bir rakip için en küçük bir çalışma ve doğru bir meclis yeter de artar bile.

Partili, partisiz tüm Didim halkının nefret ettiği bir siyasetçi konumundaki şahsiyetin tekrar aday olmasındaki kriterin başarısı değil, parti içi hesaplaşmalar olduğunu bilmeyen yok.

Başta inşaat sektörü olmak üzere, turizm sektöründen, küçük esnafa, iş adamından, köylüye, hemşehri derneklerine kadar her kesim parti amblemine bakmadan Kamacının yanında.

Bu gurupların en kalabalık olanlarından biri de Didim’de yaşayan Karadenizliler. 

Karadeniz bölgesini oluşturan illerde Ak Partinin oy oranının %60, %65 bandında olduğunu düşünürsek, o illerden kalkıp Didim’e göç etmiş olanlarında aynı siyasi paralellikte olmaları gayet normal. Meclis üyeleri kesin listeleri belli olmamakla birlikte 7000 civarındaki Karadenizli seçmenin yüksek oranda oy verdikleri Ak Partide, yine yüksek bir temsil gücü ile temsil edilmeleri gayet normal olacaktır. 

Şu ana kadar kulislere yansıyan değerlendirmelere göre, halen meclis üyesi olan Şakir Saruhan’ın yanında, Didim’in ilk inşaat emekçileri Samsunlular içerisinde oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan KESKİN sülalesinden meclis üyeliği için aday adayı olan İsa KESKİN’in seçilebilir bir sıradan meclise gireceğine kesin gözü ile bakılıyor. 

Siyasetin başka bir aktif ve çekim merkezi olan Cemevi kanadına bakacak olursak; Her ne kadar önceki dönemlerde Cemevi içi bazı siyasal çalkantılar ile Mümin Kamacı’ya karşı bir tavır varmış gibi görünse de, 2014 seçimlerinde Tapu sözü veren Atabay’ın bu konuda ki duyarsızlığı ve Cemevi kontenjanından seçilen meclis üyelerinin başarısızlıkları, Cemevi yönetimi ve üyeleri arasında ibrenin Kamacı’ya dönmesine neden oldu. 

Bunların yanında Çorumlular Derneği, Yozgatlılar Derneği, Karslılar Derneği gibi bir çok hemşehri derneğinin de üyelerinin değişimden yana olduklarını beyan ettikleri kamuoyu tarafından biliniyor. 

Ak Parti açısından çok zor görünen bir seçimin, Mümin Kamacı isminin açıklanması ile bir anda yerini umuda ve seçimin kesin galibiyeti havasına sokması Didim halkını da Mümin Kamacı üzerinde motive etmiş görünüyor. Didim bir kez daha aynı sloganla yürüyor.

DİDİM’İN İLACI MÜMİN KAMACI…

YORUMLAR

  • 0 Yorum