BİRAZ EMPATİ
Erol ÖKTENSOY

Erol ÖKTENSOY

BİRAZ EMPATİ

04 Mart 2018 - 22:44

Değerli okurlarım, yazımın başlığı gibi biraz empati yani, kendimizle hesaplaşalım. Bir “HAİN” yaftalamasıdır gidiyor. Kim hain, kim değil birbirine karışmış, karman çorman. Bir siyasi partiye ve bir sendikaya ve bir derneğe muhalifsen, yani tutuğun tarafa, karşı duran kim varsa hemen “ HAİN” DAMGASINI VUR. Oldu mu? Hayır olmadı. Hele ki, hangi kurumun başında olursan ol koltuğu kaybetme tehlikesi ortaya çıkınca, zevatı kurtarmak ve muhalif olanları itibarsızlaşmak için kullanılan bir kelimedir. HAİN

Değerli okurlarım, kimin ne kadar hain yâda kişilerin neye göre hain ilan edileceğine hüküm verecek kapasiteye kim sahip ve ölçüsü nedir. Mesela Muhalif olmak bir hainlik midir? Yâda birilerinden olmamak. Üzülerek ifade ediyorum evet ülkemizde hainlik algısı bu durumda.

Şöyle hafızalarımızı yoklayacak olursak, Megri Megri ile halay çekip. Barzani ile el ele dolaşanlar veya terörist tabutunu sırtlayanlar, Teröristlerin gönüllü Avukatlığını yapanlar, hatalarını bile bile sırf siyasi yoldaşı oldukları için bu yaptıklarını savunmaktadırlar. Peki, suçaları hiç mi yok. Elbette var.

Yeri geldiğinde binlerce şehidimizin kanını dökenlerle kol kola olanları, sırf kendilerini savunma anlamında şehit cenazesinde “şehitler ölmez vatan bölünmez” diyerek günah çıkartmaları, Hain yaftasından kurtulma ve muhalif kanada hain demek organizasyonu içeresindedirler. Biri suçlu elbet suçlu ve hain. Sırf taraf oldukları için kirli siyaseti göz göre göre savunanlar, siyasetin yaptığı hainliği örtmek için var güçleri ile savunalar, inanın, Analarını, Babalarını, Kardeşlerini savunmadıkları kadar siyaseti savunduklarını her platformda görmek mümkündür.

Değerli okurlarım, ne acayiptir Eşinin, dostunun en ufak hatasına tahammül edemeyenler sırf taraf oldukları için siyaset zarar görmesin diye onun bütün pisliğini örtmeye çalışırlar. Amma velakin kendi ihanetlerine bakmaz, karşı tarafın doğru söylediğini bile bile HAİN demekten de geri kalmazlar.

Değeri okurlarım, Şimdi bırakalım külhanbeyliğini ve ahkâm kesmeyi, Önce kim hain, kime hain denir, vatansever kime denir onun ayrımını yapmayı öğrenelim. Öğretelim.

Dün HAİN diye bas bar bağaranlar, gün geliyor ikbal uğruna o hain dedikleriyle sarmaş dolaş. Bu nasıl bir anlayış anlamak mümkün değil. Zira Mehmet Akif Ersoy Atamızın dediği gibi; Aslını gizleyemez insan, giydiği kaftanlarla. Bilmez ama kendini kandırır, söylediği yalanlarla.

Hoşça kalın. Saygılarımla. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

A.EROL ÖKTENSOY

 


 

 

 

Bu yazı 1121 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum