DİDİM BELEDİYESİ'NİN YEREL BASINA DUYARLILIĞI
Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

DİDİM BELEDİYESİ'NİN YEREL BASINA DUYARLILIĞI

20 Mayıs 2019 - 12:27

DİDİM BELEDİYESİ HANGİ GAZETELER İLE ABONELİK SÖZLEŞMESİ YAPMIŞTIR ?
Didim Belediye Başkanı ve Didim CHP yöneticileri yerel seçim öncesinde "Bizim kimse ile problemimiz yok, herkese eşit mesafedeyiz ve öyle olmaya devam edeceğiz." söylemleri henüz unutulmuş olamaz. FOX TV, HALK TV, SÖZCÜ, CUMHURİYET dışındaki tüm basın kuruluşlarını iktidarın yandaşı- yalakası diye yaftalayan zihniyet, yerelde iktidar olanları pof poflayan basın kuruluşlarına ayrımcılık yapıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...
Özgürlükleri savunan, hak-hukuk-adalet diyen CHP'den aday olarak Didim Belediye Başkanı seçilen A. Deniz Atabay yerel gazeteler arasında ayrımcılık yaparak gazetemizin abonelik faturamızı iade etmiştir. Didim Belediyesinde her şey güllük gülistanlıkmış da, biz yalan haber yapıyormuşuz gibi. Sadece park, bahçe, yeme-içme haberleri yapmadığımız, Didim Belediyesinde yaşanan haksızlıklar, yapılan çarçur ödemeler, adrese teslim ihaleleri dile getirip kamuoyu ile paylaşmamızdan dolayı iade edilen abonelik faturamıza gerekçe olarak " Belediye Başkanlığımız tarafından gazete alımları yapılırken iki taraflı sözleşme yapılması gerekmektedir. Firmanız tarafından Belediye Başkanlığımızca herhangi bir sözleşme yapılmadığından ve gerekli izinler alınmadığından dolayı belediyemize fatura kesme yetkiniz bulunmamaktadır." yazılı e-imzalı belge ile faturamız tarafımıza gönderilmiştir.
Abonelik faturamızı Didim Belediyesi Kültür servisinde Kültür servis Müdür vekili Badeser Dumlupınar nezaretinde 15 /04/2019 tarihinde belirlenen tutarda kesmeme rağmen bildirilen gerekçe sizce ne kadar tatmin edici ?
Yaptığımız haberlerin tümü belgelere dayalıdır. Kaldı ki, kendilerince yanlış bilgiler içerdiğine inandıkları haberlerimiz için yargıya gitmekten, tekzip yayınlatmaya kadar başvurabilecekleri bir çok kanuni yol varken, İlimiz Aydın ve Didim'de yapılan yanlış uygulamaları haber yapma hakkını kullanarak yayınlayan gazetemiz Didim Belediye Başkanı tarafından ayrımcılık yapılarak dışlanmıştır.
Didim Belediyesi'nin gazete abonelikleri ile ilgili gazetelerle yapılan sözleşmeler hangi gazeteler ile imzalanmıştır?

Geçtiğimiz yıllarda yapılmayan bu sözleşmeler kimin hangi kararı ile bu sene yürürlüğe girmiştir ?


Basının çok sesli olmasını her fırsatta talep eden CHP ilçe, il ve genel merkezi Didim Belediye Başkanın bu tutumu karşısında bir açıklama yapacak mıdır ?

Yerel basının desteklenmesi söylemi sadece olumsuz haber yapmayan basın kuruluş ve mensupları için mi geçerlidir ?
Didim Belediye Başkanı yerel seçimler öncesi yaptığı bir basın toplantısında "Kendisini eleştiren herkesin Didim'de ticari faaliyetlerini bitireceğini" söyleyerek üstü kapalı tehdit etmişti.
Sayın başkan seçilene kadar bir siyasi partinin temsilcisi, seçildikten sonra tüm ilçenin başkanıdır. Daha doğrusu böyle olmalıdır. Kendi ticari kuruluşlarının kime reklam vereceği kendinin kararıdır, ama Didim halkını bilgilendirmek isteyen, yada olaylara başka bir açıdan bakan yerel gazetelere ambargo koymak hakkı değildir. Bizlere verilen para yine bizim paramızdır.
Seçim sonrası kendisine yakın kişilerce gazetemize reklam veren firma yetkililerine "Rehber Gazetesi'ne destek olmaya ne gerek var ?" çağrısında bulundukları duyumları alıyoruz.
Şunu da belirtmek istiyorum ki; Rehber Gazetesi'nin yayın hayatına devam edebilmesi için Didim Belediyesi'nin abonelik bedeli olarak yılda ödeyeceği 2400 TL'ye ihtiyacı yoktur, fakat sizin temsil ettiğiniz siyasi görüşe uygun olarak davranma mecburiyetiniz vardır. Aksi takdirde eleştirdiğiniz hükümetin basın üzerindeki uygulamalarının kötü bir taklitçisi olmaktan öteye gidemezsiniz. Muhalif basın fener gibidir. Eğer doğru yönde tutarsanız önünüzü görürsünüz, aksi takdirde yandaş basının gözünüze tuttuğu fenerle belki yüzünüzü parlak görsenizde, önünüzü göremez, karşınıza çıkan ilk çukura düşersiniz. Bunu geçen 5 yıl içerisinde hala anlamamış olmanız sizin adınıza bir kayıp.
Bizden yana durum nedir diye soracak olursanız; İster abone olun, ister abone olmayın, yanlışlarınızı yazmaya, farklı ses duymak istemeyenlerin kulaklarını bundan sonra daha çok çınlatmaya ve KRAL ÇIPLAK demeye devam edeceğiz.

Bu yazı 867 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum