AŞİNA TÜRKAY

AŞİNA TÜRKAY

didimrehbergazetesi@gmail.com

SINAVA SAYILI ZAMAN KALMIŞKEN...

31 Mayıs 2019 - 16:56

Değerli sayfa arkadaşlarım, yarın 1 milyona yakın genç lise için sınavda ter dökecek. Kendileri de sizler de bizler de eğitimcileri de...hepimiz heyecanlız. Yeni sistemde problem çözme, sözel ve sayısal mantık, üç boyutlu düşünebilme becerileri vs ağırlıkta. Bu nedenle sınavlara artık ölçme değil seçme sınavı demek daha doğru olur.

Peki, çocuklarımız için sayılı saatler kala bizler neler yapabiliriz?

1) Şu saatlerden sonra konu eksikleri, çocukların bilinmeyen dikkat, öğrenme güçlükleri için yapılacak birşey yok. 

Bu yüzden çocuklara "bu zamana kadar elinden gelenin, yapabildiğinin en iyisini yaptın, yapmaya çabaladın. Yarın da yine elinden gelenin en iyisini yapacaksın. Bugün dinlen biraz" diyebilmemiz gerekir.

"Bunca zaman yattın hadi bakalım yarın göreceğiz neler yapacaksın, dananın kuyruğu kopacak ... gibi " kaygıyı ve umutsuzluğu çoğaltan, çocukları başarısızlığa hazırlayan sözlerden mutlak kaçınmamız gerekir. Var mı bunları diyen derseniz, var maalesef.

2) Yüksek puanlı bir liseye girmek üniversiteyi kazanacaklar demek olmadığı gibi, sınavı geçememekte ileride işsiz kalacaklar, kötü yerlerde olacaklar demek değildir. Bunun farkında olduğunuzu onlara fark ettirecek şekilde konuşun. Asıl daha sonra geleceklerini, kariyerlerini belirleyecek bir sınava gireceklerini lise sınavınının ise onların kendilerini sınav ortamında görecekleri, eksiklerini, hatalarını, doğrularını fark edecekleri bir fırsat olduğunu. Bu sınavda kazanacakları tecrübeyle ilerideki sınava daha hazırlıklı olacaklarını söyleyin.

3) Sınavın onların karakterlerini ölçtüğünü zanneden, sonunda tembel, aptal, başarısız, beceriksiz vb sıfatlar alacaklarını düşünen çocuklar çok daha heyecanlı ve ürkek olmaktadır. Bu sınavın bir karakter sınavı olmadığını onlara hissettirin. 

1 sene boyunca yapılan ders kavgalarından, söylenen hatalı sözlerden dolayı buna inanmak istemeyebilirler. Hatta onca kızdığınız zamanlardan sonra söylerken inandırmakta siz bile zorlanabilirsiniz (İnandırmakta diyorum çünkü söylediklerinize inanmakta zorlanacağınızı düşünmüyorum ne olursa olsun canınız onlar, doğru değil mi

YORUMLAR

  • 0 Yorum