CENK ÜNLÜ

CENK ÜNLÜ

12354123

CENK ÜNLÜ'DEN NEDEN EVET

04 Mart 2017 - 17:35

Öncelikle Didim Günce gazetesine şahsıma ve temsil etmiş olduğum Ak Parti Didim ilçe teşkilatına, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan halk oylaması öncesi Didim kamuoyunu bilgilendirme fırsatı verdikleri için teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye, 16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına gidecek ve anayasa değişikliğini oylayacaktır. Şunu belirtmek isterim ki teşkilatımız var gücüyle, 16 Nisan tarihine kadar halkımıza neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine evet dememiz gerektiğini anlatmaya çalışacaktır. Önümüzdeki halk oylaması, ülkemiz için son derece önemli bir fırsattır. Çünkü bu halk oylaması neticesinde çıkacak olan "EVET" ile ülkemizde hayata geçecek olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Türkiye'de vesayet sistemi ve çift başlılık tehlikesi sona erecektir. Ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrar kalıcı hale gelecektir..

Sizlere 18 maddelik anayasa değişikliğine ana hatlarıyla neden "EVET" dememiz gerektiğini özetlemek istiyorum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gelişiyle seçimler neticesinde mutlaka tek başına iktidar ortaya çıkacaktır. Böylelikle siyasi istikrar kalıcı hale gelecektir. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve TBMM'yi oluşturacak milletvekilleri seçimleri aynı anda 5 yılda bir yapılacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimi neticesinde seçmen yürütmenin başını kendisi belirleyecektir. Böylelikle yürütmenin başının kimseden güvenoyu almasına gerek kalmayacaktır. Hükümet kurulamama sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Tüm bunların sonucunda 5 yıl kesintisiz icraat ve hükümet etme süresi garantilenmiş olacaktır. Cumhuriyet tarihimizde 92 yılda 57 hükümet kurulmuştur. Bu da icraatların kesintiye uğramasına ve hizmetlerin yavaşlamasına sebep olmaktadır. Başbakanlık kurumunun kalkması ile tek icracı organ yani cumhurbaşkanlığı kurumu devlete hükümet edecektir. Böylelikle çift başlılık ortadan kalkacaktır. Bu noktada geçmişte yaşanan Anayasa kitapçığını fırlatma krizlerini hatırlatmak isterim. Çift başlılığın ortadan kalkması ile hızlı, etkin yönetim; ekonomik istikrar ve büyümenin önü açılacaktır. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan, kurumların hızlı çalışmasını sağlayan, bürokrasiyi azaltan bir yönetim sistemi gelişecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ve TBMM milletvekilliği seçiminin ayrı ayrı yapılması, yasama ve yürütmenin tamamen ayrılması sonucunda kuvvetler ayrılığı prensibinin ve karşılıklı denetim mekanizmalarının tahsisi sağlanacaktır. Meclis asli işlevi olan yasa yapmaya odaklanacak ve hükümeti millet adına denetleyecektir. Milletvekilleri kendi seçmeniyle sürekli temas halinde olduğu için halkın beklentileri kanunlara daha fazla yansıyacaktır. Var olan sistemde kanun tekliflerinin yüzde 99'u bakanlar kurulunun teklifiyle yani ilgili bakanlık personelinin ,bürokrasinin, yönlendirmesiyle hazırlandığını bir tespit olarak belirtmek isterim. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile hükümet icraat yapacak, yılda sadece bir kez bütçe kanununu teklif edecek, onun dışında tüm kanunları meclis yapacak ve hükümeti denetleyecek. Hükümetin meclisin içinden oluşmaması sayesinde hükümet ve meclis gerçek anlamda ayrışmış; kuvvetler ayrılığı sağlanmış olacak.

Hükümet etme gücüne sahip olmanın yolu seçmenin yüzde 50'sinin oyunu almayı gerektirdiği için siyasette birliktelik artacak, kutuplaşma azalacaktır. Hükümet ve meclisin karşılıklı seçim yenileme yetkisi, uzlaşma kültürünü arttıracaktır. Bu da siyasette daha sorumlu, daha akılcı ve uyumlu bir anlayışın hakim olmasını sağlayacaktır.

Tüm bu bahsettiğimiz unsurlar, daha güçlü bir hükümet sistemine geçeceğimizi müjdelediği için "EVET" diyoruz. Daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü ve verimli bir yönetim sistemi ile ülkemiz bölgesinde ve küresel dünyada daha etkin bir pozisyona gelecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ülkemizin koşarak ilerlemesi için "EVET" diyoruz ve Didimli seçmenleri 16 Nisan 2017 halk oylamasında daha güçlü Türkiye için tercihlerini "EVET" yönünde kullanmaya davet ediyoruz.

 

Cenk Ünlü

Ak Parti Didim İlçe Başkanı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum