ERDAL DEMİR

ERDAL DEMİR

DEMİR
090909

HESAP VEREN OLMAK SİYASETİN YÜZÜ OLMALI

04 Haziran 2018 - 23:37

Siyasetçi hesap veren olmazsa adı; hırsıza, arsıza ve yalancıya çıkar.

Mal varlığı belli değil, diploması belli değil, hesap sorarsın belli değil, iki trilyon dolar ne oldu diyorsun hesap veren yok. Bu ülkeye yabancı yatırımcı neye güvenerek gelecek. Yabancı ne yapıyor. Bol bol bizden faiz alacak, lobi işleriyle uğraşıyor. Bu ülkenin dolarını bu lobi yönetiyor. Ekonomi üretime dayalı olmayınca, dış borçlanma tavan yapmaya başladı. Sadece faiz ödemek için fabrikalar satmaya başladık.

Bakın 1824 de dış borçlanmaya başlayan Osmanlı, 1832 de iflas dedi. Artık faiz bile ödeyemiyorum dedi. Yabancılar paralarını alabilmek için ülkenin kaynaklarını yönetmeye başladılar. Buna itiraz eden veya inanmayan varsa Tarihi incelesinler. Bunlar tarihte not düşen gerçeklerdir.

Yetmedi Osmanlının borçların ödemek için Mustafa Kemal Atatürk şunu yaptı; Dış borçlanma yok dedi. Yatırım var. Üretime dayalı çalışma var ve yabancıları dışarı atıp, tam bağımsız bir üreten ekonomi şart dedi. Unutmayalım 2000 li yıllara doğru borçlardan kurtulan ülke, AKP iktidarının 16 yılık sürecinde satmadık, talan etmedik yer bırakmayarak 2 Trilyon dolarlık bir bütçeyi oluşturdu. Bugün dış borç devletin ve özel sektörün ürkütücü seviyelerde. Yarımıma dönük fabrikalar, doğanın dengesini bozan HES’ler ve barajlar ne varsa satıldı. Yarınlarda üretime dayalı ekonomisi bitmiş Türkiye nasıl bu faizleri ve borçları ödeyecek.

Hala deniliyor ki yeni bir sayfa, güçlü Türkiye! Biz inanalım bakalım! Sizce yabancılar inanacak mı?

Gelip yatırımı tünel işletmeciliğine mi, oto yollara mı ya da köprülere mi yapacaklar? Zaten onların işletmecileri var. İster geçin, ister geçmeyin adamlar garanti parasını devletten alıyor. Yani bizim sırtımızdan, canımızı alan vergilerden alıyorlar.

AYDIN JEOTERMALİN DOYUMSUZ MİYDESİNDE YOK OLUYOR

Aydın dünyanın en güzel doğasına sahipti desek üzülür müyüz? Evet üzülürüz! Nasıl üzülmeyelim. Burnumuzun dibine kadar sokulmuş Jeotermaller ne iş yapıyor?

Konut mu ısıtıyor? Seralarımı ısıtıyor? Hayır, %95 elektrik üretiyor. Kapitalistlerin ve yandaşları zenginleştiriyor! Aydın halkını öldürüyor. Ekolojik yapıyı bozuyor. Yer altı ve yer üstü suları kirletiyor. Tarımı ve tarım ürünlerini, yiyeceğim sebzeleri NOR ile donatıp bizi zehirliyor.

Bol sülfatla incir bitiriyor, ihracatı bitiriyor!

Topraklar kamulaştırılıp, yandaşların jeotermal yapılandırması güçlendiriliyor!

Köylünün tarım topraklarını yüksek paralarla satın alan dışarıdan gelen yatırımcılar, işsizliği körüklüyor.

Yazmaya devam etsem sabaha sayfaları doldurup canınızı sıkarım biliyorum! Kaç yıldır yazıyorum ne işe yarıyor! Hükümeti ve AKP’yi arkasına alan alana. Toprakları alıp, Jeotermali yapan yapana! En çok Jeotermal sayısına sahip olduk çok şükür! Kaç tanesi Aydınlının!

Bu arada en sonunda Efeler Belediye Başkanı Mesut Bey konuya el atıp Sivil toplum örgütleri, Sendikalar, neredeyse tüm siyasi partileri bir araya getirme başarısını sağladı. Örgütlülük bu işi çözmeli. Başka çaresi yok.

Jeotermal ölüm kusuyor. Jeotermal ekolojik yapıyı öldürüyor. Jeotermal işsizlik ordusunu yaratıyor. Jeotermal Aydını yutuyor. Jeotermal sahiplerinin kurduğu dernek; gazeteler haberler yazdırıp takkeye yaptırıyor.

Yutmayız beyler yutmayız. Küresel ısınma Türkiye’nin en büyük 3.Menderesin seviyesini düşürüyor öylemi? Menderes ta Uşaktan kirleniyor, dericilerin atığından, sanayinin ağır metal atığından ya da zeytin fabrikalarının kara su atığından öylemi?

Hangisi insanı öldürüyor. Bacalarınız mı yoksa o atıklar mı? Jeotermal akışkanlığı neler yapıyor beyler bunun cevabını kamufle edemezsiniz!

Tel öre ettiğinizi sandığınız bizim aklımızdır! İnkâr edemeyeceğiniz ise sizin insan ve doğaya para hırsıyla yaptığınız katliamdır!

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum