SİYASET ÇIKAR İÇİN YAPILMALI (!)
Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

SİYASET ÇIKAR İÇİN YAPILMALI (!)

27 Mart 2018 - 19:11

Didim 2019 Mart ayında gerçekleşmesi beklenen seçim sürecine oldukça erken başladı.

Didim'de teşkilatı bulunan siyasi partiler seçim atmosferine girilmiş gibi haraket etmeye başladılar. STK ve dernek ziyarteleri, milletvekili ve üst düzey parti yöneticileri 4 senedir görmediğimiz kadar sık ilçeye ziyarete gelmeye başladılar.

Belediye başkan aday adaylarının seçime bir yıl kala kendilerinilerini tanıtma çabaları seçim atmosferine girildiğinin bazı örnekleri. Bu adaylık açıklamalarında ilçe yönetimini temsil eden kimsenin olmaması, basın açıklamaları, sosyal medya paylaşımları kapalı kapılar ardında pazarlıklar olduğu düşüncesini akıllara getiriyor.

Bir parti düşünün ilçe kongresini aylarca gerçekleştiremiyor. Defalarca başkan değişiyor. Partinin ileri gelenleri ''O'' isim olursa biz kendimizi geri çekeriz, ''bu'' olursa yanlış olur.

Atanan isim hakkında falanca kişi ile resimleri var diyerek genel merkeze bu resimleri gönderenler, karalama kampanyaları vs. vs.....

Bir siyasetçi görüşü ne olursa olsun her kesim ile oturabilmeli, konuşabilmeli çünkü;    1 kişinin fikrini değiştirebilse 1 oy kazanır. Siyaset ikna sanatıdır.

Hiç bir siyasi partinin iç işlerine karışmak bizim ne görevimiz nede hakkımızdır. Bunun bilincindeyiz. Ancak bir yönetim oluştururken yönetim üyelerinin çevresi, konumu ve yaptığı iş göz önünde bulundurulmalıdır. Bir muhasebeciye hukuk işleri, bir avukata mali işler sorumluluğu vermek ne kadar doğrudur ? İşi gereği en iyi bildiği görev ile görevlendirmek partiye yarar sağlar düşüncesindeyim.

Bir aile düşünün, aile büyüğü uzun yıllar siyasette yer alsın. Daha sonra siyasetten çekilsin. Yeni kuşak ta siyasete başladıktan sonra kongre sürecinde aktif olrak çalışsın, çabalasın ama partinin yönetiminde yer alana kadar aile fertlerinden hiç biri parti üyesi olmasın veya üye yapılamasın. Bir göreve gelene kadar ailesini bile ikna edemeyen biri partiye ne kazandırabilir.

Bu koltuk bu kadar mı değerli yoksa sade üye olarak partinin politikasını ailesine bile anlatamamış mıdır ? 

Yoksa siyasi bir kurt olan aile büyüğü tarafından yönlendirilmiştir ?

Bir parti düşünün ki; Yöneticileri ile ziyarete gidiyor. Ziyarette ikram edilen kahveyi içiyor ve fal kapatıyor. Fincanın fotoğrafını çekerek falcıya göndererek yorum bekliyor. Didim'in çıkarlarına o kadar odaklanmış ki giderken çantasını unutuyor.

Yine bir partinin ilçe yöneticisi diyor ki; ''Lider ne diyorsa doğrudur. Onun dediği doğru kabul edilmeli'' O zaman ilçe teşklilatlarına ne gerek var ? Siyaset ekip ve bilgi işidir.

Daha önce yaşadığım ve bir çok anlattığım kısa anımı sizler ile paylaşmak istedim.

İstanbul'da yaşadığım süreçte bir siyasi partinin ilçe sekreterliği görevini yürütürken başımdan geçen bir olay !

90'lı yıllarda  yerel seçim dönemi ilçemizde seçimlere bir hafta kala siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları bir kaynaşma yemeği tertip ettiler. Her partiden ilçe başkanı, başkan yardımcısı, ilçe sekreteri ve belediye başkan adayının bulunduğu 18 partinin katıldığı organizasyonda karşılıklı başarı dilekleri, barış içinde bir seçim dilekleri vs. vs. derken benim sivri dilim devreye giriyor. X Partinin ilçe belediye başkanına bir sorum olduğunu söyleyerek söz alıyorum.

SORU: Sayın başkan bir belediye başkanı olarak 5 yıl boyunca alacağınız maaş ortalama 500.000 TL doğru mu ?( rakkamlar net hatırlayamadığımdan faraza)
Cevap: Evet genç adam iyi hesaplamışsın.
SORU: Sayın başkan 5 senede alacağınız maaş 500.000 TL iken siz neden 2 milyon TL sadece basılı reklam gideri harcadınız? Ve buna seçim ofis giderleri helikopter kiraları,  araç giderleri, şu anda sayamadığım seçim giderleri de dahil değil  diye konuşurken lafımın sonu gelmeden darp edilmeye başladım. Kendimi 2 gün nezarette buldum.

Vatandaş olarak böyle bir soru sormak hakkım olarak diye düşünmüştüm.

SİYASET ÇIKAR İÇİN YAPILMALI (!)

Bu yazı 1543 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum