İŞİMİZE GELDİĞİ KADAR!
Mir Murat DEMİR

Mir Murat DEMİR

İŞİMİZE GELDİĞİ KADAR!

20 Şubat 2021 - 15:23

Nerede ve nasıl yaşarsak yaşayalım, aldığımız eğitim ve öğretim hangi seviyede olursa olsun, fiziksel özelliklerimiz, kazanımlarımız, iyi, kötü, tüm huy ve alışkanlıklarımız, belirgin ve anlaşılabilir olsa da, süreç ve menfaatlerimiz, değerlendirme ve bakış açımızı anında yüz seksen derece değiştirebilir. İyi miyiz, ne kadar iyi, vicdanlı mıyız, ne kadar vicdanlı, yardımsever miyiz, ne kadar yardımsever. Her alışkanlığımız ya da kişiliğimize kazınmış tutum ve davranış şekillerimiz dahi, süreçle alakalı muhatap olduğumuz değişkenliklere göre değişecektir. Evet, kırılma noktası dediğimiz, her insanın kişilik özelliklerine göre farklılıklar gösterse de, hep yaparım, hiç yapmam, anlatımında ki “hep” ve “hiç” bir gün anlamsız kalır.
..
Bir gün bir cami hocası, kürsüye çıkmış cemaate vaaz veriyormuş:
-Değerli müminler, bir hadiste şöyle der.
Yarın Müslümanlar vefat edip Cennet katına vardıklarında, etrafta gezen binlerce taze huriyi görecekler ve “Bunlar benim mi?” diye soracaklar.
Melekler onlara “Onlar seninkiler değil, seninkiler daha ileride” diye yol gösterecekler.
Daha ilerilere giden mümin, çok daha güzel ve çok daha taze hurilerin olduğu bir yere gelecek.
Soracak: “Peki bunlar mı benim?”
Melekler, ona “Hayır, senin hurilerin daha ilerideki şu sırça köşkün içinde.” diyecekler.
Mümin heyecanla köşke gidecek.
Köşkün içinde de onu kendi hanımı karşılıyor olacak.”
Tam o sırada cemaatten homurdanmalar duyulmaya başlamış.
Cemaatten biri dayanamamış kalkmış:
-Hocam inşallah bu hadis uydurmadır..
..
Dayatma, afakilikler bir yana, ezbere dayalı anlatılanlar dahi, düşündüğümüz şekildeyse, iyi, güzel, doğrudur deriz. Ezber ettiğimiz gerçekliği çokça tartışmaya açık, binlerce yorumu olan hadisler de dahi ek yazı da olduğu, mizahi anlatımda olduğu gibi, inanmıştık, iyiydi, güzeldi, hoştu, madem sonuç böyle “Hocam inşallah bu hadis uydurmadır” demektir. İnsan yaşamı boyunca nasıl bir kazanımlar silsilesi, seviye edinmiş olursa olsun, her durumda işine geldiği gibi, kendisini menfaatle, kazançlı gördüğü haliyle karar verir. İnsanın karar verişinde muhatabı insan ya da insanlar var ise muhataplarına yakınlığı, tanışıklığı, alışverişi, kan bağı, yaşanmış birlikte geçirilmiş yıllar, sırt sırta ya da karşı karşıya kalma gibi tüm etkenler kişinin değerlendirmesine, puanlama yapmasına elbette etkili olacaktır. Nihayetinde insan süreçle eşdeğer olarak işine geldiği gibi hareket eder, işine geldiği gibi kara verir
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum