EZ Jİ INSANEKIM / BEN DE BİR İNSANIM
UFUK SÖNMEZ

UFUK SÖNMEZ

EZ Jİ INSANEKIM / BEN DE BİR İNSANIM

25 Aralık 2018 - 10:09

                  Muşlu olan Kadir Sakçı, oğlu Burhan Sakçı’yı berberden aldıktan sonra kıraathane önünde Hikmet Usta (55) ve yanındakiler tarafından önleri kesildi.

Kürtçe konuşan baba ve oğula “Kürt müsünüz, Suriyeli mi?” diye soran Hikmet Usta, baba ve oğlun “evet Kürdüz” demesi üzerine “zaten sizi sevmiyorum” diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti.

Olayda yaralanan baba-oğul Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen Kadir Sakçı yaşamını yitirdi…

  Ölen bir insandı. Bir kültüre, bir nefese sıkılmış kurşun..

Yeryüzüne ilk indirilen 2 insan Adem ile Havva… dilleri ,renkleri ,dinleri, ırkları var mıydı ? İnsanı insandan ayıran yine insan oldu..

 Biz bu coğrafyada emperyalizme karşı bu vatanın bağımsızlığı için yan yana çarpıştık bütün işgalci güçlere karşı. Bu memleketi biz birlikte kaç ulus ile kurduk.

Faşizm yıllardır insandan başka bir olguya zarar vermedi. Oysaki kürdü , çerkezi, ermenisi, lazı ,türkü, alevisi , hristiyanı …. Bu saydıklarımın hepside insan…  Be hey katil,  sıktığın kurşun bir canı aldı, insanlığı öldürmedi ve öldüremeyecek de !! Bu topraklar acıya gebe olduğu kadar barışa da gebedir, elbet kenetlenmeyi de kucaklamayı da bilir

 Yaşamış olduğumuz şehir olan DİDİM de bir çok işletmeci kürt asıllıdır , örneğin bilir misiniz  AP HÜSEYİN SOFRASINI ? Kürttür ve paranız yoksa yediğiniz bizden yana helaldir karnınızı doyurun diye afiş asmıştır. İşletmesine ve gelen geçen karnını doyurur, doyanların hangi ırktan milletten olunduğunu bilmeden …Çünkü derdi insandır.

  REFERANS GAYRİMENKUL vardır MURAT KIR .. Bu şehrin yerlisidir, Türktür… Ofisinde sürekli çay kaynar ve yoldan geçeni çevirir çayını içersin aç isen karnını doyurursun pişen yemekle… Irkını sormaz sana can der… Derdi insandır, bir insanın daha gülümsemesini sağlamaktır.

Anlatmak istediğim şu ki, biz insanız, bizi bizden başkası anlamaz .. Yer yüzü, gökyüzü hepimize sunulmuştur ayrım edilmeden.. Güneşin sofrasındayız.  İnat ile insanız, biz türkülerimiz başka dilde olsa da hepsine ağlar hepsiyle oynarız…

Yazıma Mahsuni Şerif’in dizeleri ile daha da anlam katarak son veriyorum.. Korkmayın bu yer yüzü hepimize yeter, nefesi aynı nefes, suyu aynı su, güneşi aynı güneş …

    İNSANI İSE HEP AYNI İNSAN……

Bende bir insan oğluyum
Bırak beni konuşayım
Bir başım bir beynim vardır
Bırak beni konuşayım
Düşüneyim, danışayım

Beni öldürüp ağlama
Böyle bulanıp çağlama
Yazık kolumu bağlama
Bırak beni konuşayım
Düşüneyim, danışayım

Senin dilin benim dilim
Yakışmaz insana zulüm
İnsanım hayvan değilim
Bırak beni konuşayım
Konuştukça düşüneyim

Ya sen niçin düşünürsün
Düşündükçe boşanırsın
Halk demeye üşenirsin
Bırak beni konuşayım
Hep gerçeğe ulaşayım

Düşünen cahil olamaz
Cahil kendini bilemez
Can gider fikir ölmez
Bırak beni konuşayım
Cahilliği biz yenelim

Mahzuni halk için ölsün
Ben giderim dostlar kalsın
Koltuk saray sizin olsun
Bırak beni konuşayım
İnsan gibi yaşayayım
Yaşadıkça düşüneyim.

Mahzuni Şerif

Bu yazı 1101 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum