UFUK SÖNMEZ

UFUK SÖNMEZ

ufuk Sonmez

İŞLETME VE İŞLETMECİ

12 Nisan 2019 - 09:51 - Güncelleme: 13 Nisan 2019 - 16:50 Sevgili dostlar bu hafta Belki de yıllardır sokakta kendi aramızda konuşup ama bir faaliyet çalışmasını dökemediğimiz bir konuya değineceğim.

 Bildiğimiz üzere yaşamış olduğumuz şehir mitolojik çağlardan bugünlere kadar uzanan çok farklılığa kültürlülüğe sahip enternasyonel bir Turizm kentidir.

 Şehrimizde hizmet sektöründe bulunan özellikle Altınkum bölgesinde Restaurant, Cafe, Bar gibi işletmeler sezonluk olarak faaliyet göstermiş olup kış sürecinde de yine halkımıza hizmet vermektedir.

 ve şu anda bahsetmiş olduğum bu mekanların işletmecileri ile Görüştüğünüz zaman her birinin ciddi anlamda sıkıntıları var gerek vergiler anlamında gerek personel anlamında gerek müşteri kalitesi anlamında gerekirse kar ve kazanç anlamında büyük ölçüde sorunları var sadece yaz sezonunda nüfus yoğunluğuna nazaran 

3 ay kadar iş yaparak geriye kalan 9 ay gibi ciddi bir süreyi geçirmek zorunda kalıyorlar.

  Bu şu anda yapmış olduğumuz tespit tamamen doğru olmakla beraber buna tezat olarak olan bazı işletmelerde var. Örneğin bölgede bilirsiniz Doğanbey Köyü tarafında Karina Restaurant Şehrin en uç noktası ve elektrik aboneliği dahil yok güneş enerjisi ile Restaurant'ın elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaktadır. Diğer yanda Güllübahçe köyünde dağın tepesinde aracınız ile 10 kilometre hızlı geçemeyeceğiniz bir yolun sonunda Gelebec Restaurant isimli bir işletme var bu işletme farklı kesinlikle buraya sadece yemek yemek ve içki içmek anlamında gidemiyorsunuz, gitseniz de oradan o şekilde ayrılamıyorsunuz. Bahsetmiş olduğum iki işletme statü olarak tamamen bölgenin en uç ücra köşelerinde yer alıp birçok yoksulluğa sahip olup aynı zamanda yaz kış sürekli her gün tamamen dolu olarak günlerini geçirmekte ve kar elde etmektedirler. Buradan çıkaracağımız bazı dersler olmalı. Didim'de, Kuşadası'nda, Söke'de Yani bu bölgede yaşayan insanlar denizin sınırında yer alan elektriği bile olmayan bir mekanı doldurabiliyor ise veya dağın tepesinde bir ahşaptan, Taştan, odundan bir mekan olan Gelebeç kafeye gidebiliyorlar ise kendi bulundukları şehir içerisinde neden mevcut mekanlara gitmiyorlar. Bu soruyu Öncelikle bahsetmiş olduğum şehrimizde işletmecilik yapan esnaf dostların kendilerine sorması gerekiyor. Elbette ki bahsetmiş olduğum yerler ile şu anki mevcut mekanların kira ve gider farklılıkları fazlaca belirgindir. Lakin menülerde yer alan Fiyatlar aşağı yukarı aynı olup insanlar buradan yaklaşık 50 kilometre Gidiş 50 kilometre geliş 100 kilometre yol yaparak akşam yemeği veya sabah kahvaltısı yapmaya gidiyorlar. Manzara olarak dersek denizimiz var, havamız gayet temiz neden bunları kullanamıyoruz. 

Biz Nerede yanlış yapıyoruz. Genelde her olumsuzluğu yerel yönetimi veya ülke yönetimini yük olarak veriyoruz. Bu aslında kendimizi bir anlamda avutmak oluyor. Bu yanlışı yapan bizleriz. bahsetmiş olduğum iki tane Mekan dışında birçok daha mekan Mevcut bu mekanları gidip bir gözlemleyin derim. Neyi doğru yapıyorlar ve sizlerden farklı ne yapabiliyorlar. Çünkü eminim ki Altınkum da yer alan esnafımız bu Kaliteyi fazlasıyla hak etmek de olup daha da güzelini yapacaklardır. Yani demem o ki işletmeci faktörü çok önemli. Gelin biraz kalite getirelim şu şehre daha güzel olsun... 

   AŞK İLE DOSTLAR...

YORUMLAR

  • 0 Yorum