Reklam
iLKNUR ETLEÇ

iLKNUR ETLEÇ

ÇOCUK OLMAK

09 Şubat 2018 - 18:53

Çocuk olmak: masum, ezik, saf, tertemiz bir yürek hele ki anasız ve babasız olunca o çocuk artık büyümüş bir çocuktur çünkü ona yol gösteren akıl veren veya uyaran ikaz eden kimse yoktur ve hayat onu küçük yaşında büyütmüştür.

 

Sokaklarda büyümüşsen daha da zordur ama şansı varsa ve yetiştirme yurduna verilirse hayatı bir nebze kurtulur nede olsa devlet koruması altına giriyor,en azından okuma şansı var .

 

80li, 90lı yıllarda yurtların durumu çok vahim bir haldeydi evet devlet yine vardı ama sadece görünürde çaycıdan okul müdürü olur mu ,bunu küçümsemek için söylemiyorum ama eğitim önemli diyoruz ya adam ilkokul mezunu ama müdür olmuş dolayısıyla da onun kuralları ona göre oluyor. Yurtta kalan çocuklara sorun bakalım ne kadar et yiyebiliyorsunuz diye ayda bir falan diyecektir neden? yurtta et yok mu var var olmasına hemde çok bağışçılar gelir kurbanı oraya bırakır kesilirken görür ve gider bunu gibi binlerce kurban olur kesilir doğranır hazırlanır sonuç !!! o etler gece vakti bir arabaya doldurulur ve başka yerlere satılmaya götürülür. Bunlar sadece bazıları göderilen kıyafetler depolarda bekletilir önce müdür çocukları ve çalışanlar seçer sonra dağıtılır. Daha binlercesi var yani dayak ve tacizleri , işkenceleri anlatmıyorum bile şimdilerde daha da gelişti bakıyoruz ki odalar 2kişilik hale gelmiş banyolar yeterince var iyi yani.

 

Yolunuz düşerse bulunduğunuz yerde illa ki yetiştirme yurdu vardır gidin lütfen oradaki çocukları ziyaret edin. Kapıdan girer girmez hepsi size koşar sarılır başını okşamanızı beklerler  onlara sarılmanızı beklerler belki her şey dört dörtlüktür ama bişeyler eksiktir SEVGİ dir mesela sevilmeye ihtiyaçları vardır konuşmaya içlerini dökmeye ihtiyaçları vardır bu yüzden de hemen ağlamaya başlar lar kısık ve titrek bir sesle anlatmaya başlar o masum.

 

Yurtta büyüyen çocuklar aile ortamına kolay adapte olamaz mesela bu yüzden de sağlıklı evlilikler yapamazlar. Evlenen kişi onu olduğu gibi kabul edip sabırlı olması lazım onula mücadele etmeye hazır olması gerekir. Çünkü aile olmayı kimse ona öğretmemiştir ki kimse yemek yapmayı , çeyiz hazırlamayı öğretmez .Aile budur ve böyle olunur diye anlatmaz kendi yaşayarak öğrenir.

 

Devlet korumasının en güzel yanı okutması ve meslek sahibi yapmasıdır çocuk okuduğu sürece devlet destekler çok iyi yerlere gelenler hatta sanatçılar bile vardır. Yurttan ayrılanlar devletin kurumlarında 657 ye tabi memur olabiliyorlar buda onlar için büyük nimettir aslında dışarıdan bir vatandaş kps gibi sınavlarda bile puan aranırken onlar kendilerine verilen seçenekler doğrultusunda işe yerleşebiliyorlar.

Sizlere elimden geldiğince yurları ve orada yaşayan çocuklarımızı anlatmaya çalışıcam hatta anılarını bile yazabilirim neden mi? Çevremde de görüyorum bazen okadar gereksiz şeyler için şikayet ediyoruz ,isyan ediyoruz ki çevremizde olan ama derdini bilmediğimiz halimize şükrettirecek şeyleri göremiyoruz buraları, bizim arka sokaklarımız ve BİZİM ÇOCUKLARIMIZ .

Bu yazı 812 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum