Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

DAVA

20 Mayıs 2019 - 11:14

DAVA ADAMI ne demek ? üzerine kendi görüşlerimden ziyade çeşitli köşe yazarlarından alıntılar yaparak bir yazı kaleme aldım. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Dava adamı; Özgürlüğünden ödün vermeyen, haysiyetli bir kişiliğe sahip olmalıdır.Zorlama, dayatma ve kişisel hırsları uğruna, davasından vazgeçecek veya şartların uygun olmadığını bahane ederek mücadelesini sekteye uğratacak kişilik DAVA ADAMININ kişiliği değildir, olamaz.
Bir DAVA ne kadar doğru olursa olsun, uğrunda kişisel menfaatlerini hiçe sayacak DAVA adamları olmadığı sürece kaybetmeye mahkumdur. DAVA fedakarlık yapabilen DAVA ADAMLARI ile zafere, başarıya ulaşabilir.
DAVA ADAMI; Davasına inanan, davasını anlayan, davasını başkalarına anlatan, fiilen yaşayan kişidir. Pratik hayatı inandığı ve savunduğu ile çelişen, çatışan bir kimse dava adamı olamaz.
DAVA ADAMI; Savunduğu görüşü, değişen zaman ve zemine karşı değiştirmeden koruyan, aslında istikrarlı tutumlarından dolayı takdir gören kişilerdir.
Davanın iktidarı, dava adamının fedakarlığı ile doğru orantılıdır. Davası uğruna fedakarlık göstermeyen bir kimsenin, kendi davasının iktidarı konusunda ümitli olması aptallıktır.
Hayatlarını bir davaya adayanların hareket noktaları idealleridir. Dava ruhuna sahip kişiler hayatlarını ideallerine göre programlar, his ve düşüncelerini idealleri iistikametinde oluşturur, arzu ve isteklerine bu minvalde gem vururlar. Hayatları kendilerinin değil davanın idealleri doğrultusunda olmalıdır. Dava adamının hayatları buna göre şekillenmelidir.
Davanın başarısı; Dava adamının fedakarlığı ile doğru orantılıdır. Davası uğruna fedakarlık göstermeyip bencillik yapan kimsenin dava adamı olduğuna inanmak ne kadar doğrudur ?
Davaya sahip çıkmayanlar, seçimde partisine oy vermeyenler şimdi davadan bahseder oldu.

Bu yazı 714 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum