Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR
didimgunce@gmail.com

DİDİM'İ SİYASETE KURBAN ETMEYELİM

18 Ekim 2020 - 00:47 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 16:29

Ekim ayının ilk haftasında Didim’de tüm yerel gazeteler, haber siteleri sürüncemede kalan Didim Devlet Hastanesi ihalesi konusunu  gündeme taşıdılar.

Nisan ayında ihalesi yapıldığı söylenen Didim Devlet Hastanesi ek binasına yer teslimi yapılmamış olması yerel basın ile gündeme gelmiş olmasına rağmen 1 hafta süre içerisinde yetkili kurumlardan, iktidar partisi olan AK PARTİ Didim ilçe teşkilatı ve İlçe Başkanı Maşallah Subaşı’ndan konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmemişti.

14 Ekim Çarşamba günü AK PARTİ İlçe Gençlik Kolları 6. Olağan Kongresinde İlçe başkanı Maşallah Subaşı kongreyi takip eden Rehber Gazetesi muhabirine kürsüden cevap verdi.

“Geçtiğimiz hafta tüm Didim yerel medyası Didim Devlet Hastanesi üzerinden bize yüklendi. Fakat haklıydılar. Didim Devlet Hastanesi ihalesi nisan ayında yapıldı. İhaleyi alan firma da belli. 10-15 gün içinde yer teslimi yapılacak ve 600 gün içerisinde bitirilecek. Bunun yanında Didim yerel basınından bir ricam olacak. 6 yıldır gerek Aydın Büyükşehir Belediyesi, gerek Didim Belediyesi’nin seçim döneminde verdikleri vaatler ne oldu ? 

Bunları da yayınlar mısınız? Bu listeyi size takdim ediyorum.”
Dedi.

Kürsüden inerken listeyi elime tutuşturdu. Yerel basın adına aldım. Listeyi incelediğimde AK PARTİ Didim İlçe Başkanı Maşallah Subaşı’nın verdiği soruları yayınlamamız gerektiğini gördüm. Sizlerle paylaşıyor ve biz de soruyoruz.

1) Akbük – Didim Mavişehir Halk Marinası projelerinin akıbeti ne oldu?

2) Balıkçı barınaklarının büyütülmesi projelerinin akıbeti ne oldu?

3) Didim – Akbük ve Didim-Güllük deniz ulaşım projelerinin akıbeti ne oldu?

4) Didim – Akbük sahil şeridi düzenlemesi projesinin akıbeti ne oldu?

5) Didim arıtma tesisi projesinin akıbeti ne oldu?

6) Altınkum’da 600 araçlık kapalı otopark projesinin akıbeti ne oldu?

7) Didim 250 kişilik destekli yaşam evleri projesinin akıbeti nedir?

8) Didim otogar projesinin akıbeti nedir?Ak Parti Didim İlçe Başkanı Maşallah Subaşı’nın sorularına eklenecek daha çok soru var ancak önümüzdeki haftalara gündem kalsın diyerek eklemiyorum.Didim çalışan Gazeteciler Cemiyeti olarak 29 Mart 2017 tarihinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’na ziyarette bulunduk. Bu nezaket ziyareti olsa da gazeteci olarak Didim’in ortak problemi olan Didim Otogarı’nı Sayın başkana sorduk. 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Didim'e yeni otogar yapacağız ancak önümüz turizm sezonu, Yeni otogar yapılıncaya kadar mevcut otogarın 1 ay içerisinde iyileştirme çalışmalarını tamamlayacağız.. Didim'de ortak akılla yapacağımız projelerle sorunları çözüme kavuşturacağız"  dedi.

Yerel basın olarak bugüne kadar geçen süreçte gerek Aydın Milletvekillerine gerek tüm konu ile ilgili tüm yetkililere konuyu ilettik iletmeye devam ediyoruz.

Ağustos ayında Didim’e ziyarette bulunan AK PARTİ Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz suni çim sahanın yenileneceğini basın mensupları ile paylaştı. Bu esnada basın mensuplarının sorularını da kabul eden Yavuz’a Didim Otogarı soruldu.

Gazeteci; Didim Otogarı ilçemizin büyük bir eksiği, hükümet tarafından yapılması mümkün değil mi?

Yavuz; Tabikii mümkün ancak mevzuatlar gereği bu iş Aydın Büyükşehir Belediyesi uhdesinde. Büyükşehir Belediyesinin bütçesi hiç de azımsanmayacak kadar, isterlerse yapabilecek Maddi güce sahip.

Gazeteci; Otogar için yer tahsis talebi yapılmış ancak siyaseten bu talebin sümen altı edildiği iddiaları var. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Yavuz; Böyle bir talep ne Didim Belediyesi’nden ne de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden gelmedi. Mümkün değil ama benim bilgim dışında eğer böyle bir resmi talep varsa bana siz ulaştırın. Tahsis en kolay konu. Bana belgeyi ulaştırdığınızda en kısa sürede bu tahsisin gerçekleşmesini sağlamaya çalışacağım.” dedi.Bu görüşmenin ardından gazeteci arkadaşım CHP İl Sekreteri Okan Kılıç’a konuyu sorduğunu ve cevap olarak “belgeyi temin edip size ulaştıracağım” aldığını ifade etti. Ben de CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak’a bu konuyu sorduğumda “ Belgeyi en kısa sürede sana ulaştıracağım. Didim hepimizin eğer tahsisi sağlayabilirsek yeni otogarımıza kavuşuruz.” Dedi.

Ancak bugün itibarı ile elimize ulaşan bir belge yok. 

DİDİM OTOGARINI İSTİYOR

YORUMLAR

  • 0 Yorum