KOLTUK SAVAŞI
Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

KOLTUK SAVAŞI

04 Haziran 2018 - 23:16

Siyaset kapalı kapılar ardında Körler sağırlar birbirini ağırlasın diye yada sosyal medyada, klavye başında yapılmaz.

Siyaset yapacak olanlar halkın sorunlarını dinlemek, bilmek için ve imkanlar dahilinde çözüm bulmak için sokakta halkın içinde olmalıdır.

Seçim lafını duyar duymaz sokağa çıkıp insanlar ile tokalaşarak, boy göstermekle, klavye başında fotoğraf paylaşarak, biz bugün esnafı dolaşarak çalıştık demek siyasetçi olmak için yeterli mi?

Vekil adayları Didim'e Çarşamba ve Cumartesi günleri akın ediyorlar. Pazar esnafını dolaşarak bolca fotoğraf çektirerek sosyal medyada paylaşıyorlar. Bu pazar pazar dolaşan vekiller, vekil adayları 2016, 2017 yıllarında ve hatta 2018'in ocak, şubat, mart aylarında neden bu ziyaretleri yapmıyorlardı ?

Hadi şimdi yapıyorlar, tokalaşmaktan, broşür dağıtmaktan başka çözüme yönelik ne yapıyorlar ?

Cumartesi pazarında bu hafta 2 farklı siyasi partinin vekil adayları bol bol fotoğraf çektirerek dolaştılar.

Akabinde pazar esnafı ile yaptığımız konuşmalarda ''bunlar 3 ay, 4ay önce nerdeydiler? Bugün geldiklerinde de derdiniz nedir? Diye sormadılar. Sizin şu probleminize çözüm yolumuz budur demediler. Bu pazar yerinde 100'lerce esnaf var var. 1 saat pazarı dolaşarak ne problem dinleyebilir ne de çözüm önerilerini anlatabilirler, dostlar alışverişte görsün. Vatandaşlar pahalılığı bize mal ediyorlar. Halden bu mevsimde 2,25 TL'ye aldığımız biberi, 2,5 TL'ye aldığımız patatesi kaça satmamızı bekliyorlar? Biz tarım ülkesiyiz 1TL'ye maydanoz mu olur diyen vatandaşa söyleyecek söz bulamıyoruz. Tarla ile tüketici arasındaki aracıların azaltılması gerekiyor. Tohum, gübre , mazot bu kadar pahalı iken kartel aracılar varken vatandaş kendi ülkesinde otu, sebzeyi bu kadar pahalı yiyor. Ancak vekiller ne bu sıkıntıları dinliyor ne de çözüm yollarını anlatıyorlar. Tokalaşıp gidiyorlar.'' diyerek sitem ettiler.

 

Vatandaşın siyasetçilere tepkisi '' sadece seçim öncesi hal hatır soran siyasilere seçim sonrası ulaşamıyoruz.''

Milletvekilleri milletin vekili olması gerekirken millete tepeden bakıyor. Onlarca koruma ile gezerek kendisini vekil tayin edenlerden korunuyor.

Her an halkın içinde olan, yetkisi olsun olmasın elinden geldiğince problemlere çözüm yolu arayan siyasiler iş başına gelmedikçe siyaset koltuk savaşından öteye gitmez.

Siyasi partilerin saha çalışması adı altında kadın kollarını görevlendirmesi gayet güzel bir çalışma, ancak sahada çalışan bayanların birikimleri ellerindeki broşürleri dağıtmaktan ibaret. Bunu nereden mi biliyoruz?

Pazar günü ofisimize ellerinde broşürler ile gelen 10 kişilik ''x'' partili bayan çalışma grubuna ''Kadın hakları konusunda parti programınız nedir? Diye sorduk. Verdikleri cevap ''ilçe yönetimine sorun '' dediler. Getirdikleri buroşürlerde sadece cumhurbaşkanı adayının resmi ve adı vardı. Seçmeni nasıl tatmin etmeyi düşünüyorsunuz? Vatandaşı görsellemi etkilemeyi düşünüyorsunuz?

İlçe yönetimlerinde ise ideolojisi olmayan sadece etiket ve koltuk düşüncesinde olan yöneticiler rakip partiyi eleştirerek siyaset yaptıklarını zannediyorler. Yaşadığımız yer Didim ile ilgili programlarını açıklamıyor veyea açıklayamıyorlar. Siyasilerin ülke, şehir, ilçe için projeleri yoksa sadece liderin söylemlerini tekrarlıyorsa halktan neden kendilerine oy vermelerini istiyorlar ?

Bu yazı 1180 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum