Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

SORUYORUM

18 Temmuz 2020 - 14:43

Didim belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay basın kuruluşları aracılığı ile yaptığı açıklamada "Göreve geldiğimiz günden bu yana kurumsal kimliğin oluşturulması adına çalıştıklarını ifade ederek Aralık 2019'da Didim Belediyesi'ne ait beton santralini faaliyete geçirdiklerini" duyurdu.
Belediye Garajı içinde 8000 metrekare alana kurulu olan tesiste 60 metreküp/saat imalat yapılabiliyor. 1.515.000 TL'ye Kurulan tesis ile belediyenin gider yükünü Hafifleteceğini belirten Didim Belediye Başkanı Sayın Ahmet Deniz Atabay'a parke taşı imalat tesisinde ne kadar imalat yapıldığını, montaj dahil metrekare birim fiyatını sormak istiyoruz.
Belediyenin gider yükünü hafifletmek amacıyla Beton Santrali kurulduğunu ifade eden Sayın Atabay, Didim halkını bu konuda da aydınlatmalıdır.
Geçtiğimiz iki hafta içinde, Aydın Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol ve Aydın Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal ile belediye faaliyetleri üzerine röportajlar yaptık.
Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol göreve geldiği günden bugüne kadar 360.000 metrekare parke taşı döşediklerini ve montaj dahil maliyetinin 9 milyon lira olduğunu ifade etti. Parke taşı döşeme işi montaj dahil 25 TL'ye geliyor.
Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal ise 20.000 metrekare parke taşı döşeme işine montaj dahil 300 bin TL ödendiğini söyledi. Parke taşı döşeme işi montaj dahil metrekaresi 15 TL'ye denk geliyor.
Bu iki belediyenin ortak yönü ise parke taşı imalat tesisleri yok.
Didim Belediye Başkanı Sayın Ahmet Deniz Atabay 2014 yılında göreve geldiğinde Didim Belediye Başkanlığının parke taşı üretim tesisi bulunuyordu.
Didim halkı 2015-2016 yıllarını hatırlayacaktır.
Didim geneli bütün bilboardlarda "150.000 metrekare parke taşı döşedik." diye Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay'ın fotoğrafları bulunmaktaydı.
Şimdi Didim halk adına soruyorum.
Parke taşı imalat tesisi bulunan Didim Belediyesi parke taşı döşeme işini metrekare birim fiyatını kaç TL'ye yaptırmıştır?
2018-2019 kaç metrekare parke taşı imal edilmiştir?
2018-2019 yılında dışarıdan kaç metrekare parke taşı satın alınmıştır? Neden?
Nakliye ve montaj dahil ne kadar ödenmiştir?
Parke taşı üretim tesisi neden kapalı? Neden revize edilmiyor?
2019 Aralık ayında kurulan beton santralinde kaç metreküp beton üretilmiştir?
1.515.000 TL mal edilen tesis kaç yılda kendini amorte edecektir?
Nakliye için mikser ve pompa kirası dahil maliyet yükselmemekte midir? Taşıma su ile değirmen döner mi?
Metreküp maliyeti nakliye dahil kaç TL'dir? Satın almak ile üretim yapıp, nakletmek arasındaki kar marjı ile belediyemiz ne kadar kara geçmektedir? 
Didim Belediyesini değil de bir ticarethanenizi yönetiyor olsanız bu işletmeyi kurar mıydınız?
Didim halkının bilgi edinme hakkı vardır diye düşünüyorum. 

Bu yazı 1206 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum