DEVLET ALDATIR MI?
Seyfettin Ayakyay

Seyfettin Ayakyay

DEVLET ALDATIR MI?

21 Temmuz 2020 - 00:36

DEVLET VATANDAŞI !

Sevgili Okuyucularım;

    

       Halkımızı yakinen ilgilendiren İmar affı uygulama sisteminde bazı yetkililer  “Devlet sizi aldatıyor” ifadelerini kullanması vatandaşı düşündürmektedir.

   Bir baba evladını aldatır mı?

   Haklı olarak Devletin Yasalarına sığınanlar, sığındıkları yasa uygulaması içerisinde dişinden tırnağından artırdıkları ile Devlet sözüne inanarak bir maddi bedel ödüyorsa, ödedikleri bu maddi bedellerin tahsilatı Devlet tarafından yapılmasına rağmen bir gün Devlete ait bir başka kurum kapısına dayanarak imar affı kapsamında olan  ek binasını veya iş yerini “ Yıkacağını” tebliğ ediyorsa, imar affına tabiyim demesi kabul görmüyorsa, yıkıma tabi tutan yetkili vatandaşa  “Devlet sizi aldatı” diye biliyorsa adalet ve hukuk erozyona uğramış, alttan, alttan çökmüş olmaz mı?

   Haklının dili olması gereken Suskun bir medya gurubu haberleri renklendirerek, makyajlayarak kamuoyuna aktarım yapıyorsa vay geldi vatandaşın haline!

 

   Didim Belediyesi Didim’de yapı kayıt belgesi olmayan ve kaçak olan yapılar yıkımına devam ediyor. Bir çok bölgede yıkımı planlanan yapılara ilave, Didim Akbük Mahallesi, Kumkent civarında, Sahte Cennet sahilinde bulunan ticari işletmenin yer aldığı bölümle binanın kaçak olduğu ifade edilen ilavelerin Yapı Kayıt Belgelerinin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından iptal edildiği gerekçesiyle,  Belediye ekipleri tarafından yıkım gerçekleştirilmektedir.

    Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü iptal ettiği Yapı Kayıt Belgeleri ile ilgili olarak vatandaşa her hangi bir tebligat yaptı mı? Elbette hayır!

    Belediye bu yerlerin emlak vergisini tahsil ediyor mu? Evet ediyor!

    Yıkımına karar verilen bu yapıların sahiplerinin birçoğu yurt dışında çalışmakta veya ikamet etmektedir. 

   Bu insanlar müneccim olmadıkları gibi falcıda değiller! Kayıplardan derinlerden haberler alamıyorlar!.

  Görevliler tarafından ilgili yerin kapısına yıkım kararı iple bağlanarak mühürlenerek asılıyor.     Didim’de hiç şiddetli yağışlar ve fırtınalar olmuyor galiba? Oh ne güzel!

     Geçmişte yaşanan haberlere baktığımızda “Sağanak yağış sonrası bazı iş yerleri sular altında kaldığı. Yağmur suyu nedeniyle bir otomobilin denize sürüklendiği. İlçede kurtarma çalışmaları devam ettiği, sabah iş yerine gelen pek çok esnaf iş yerlerini sular altında görünce itfaiye ekiplerinden yardım istediği. Bazı vatandaşlar ise kendi çabaları ile su basan iş yerlerini temizlemeye çalıştığı. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Didim Belediyesi'ne bağlı ekipler su basan iş yerlerinin tahliyesi için çalışma yaptığını, park halindeki bir otomobilin, park edildiği yerden yağmur suları ile denize sürüklendiğini biliyoruz.

   Kapılara asılan yıkım emir bu tür belge Tebligatları Korona virüs nedeniyle Yurt dışından Ülkemize ve Didim’e gelemeyen vatandaşlarımıza yağmurun ve fırtınanın gazabına uğramadan ulaşır inşallah!

   Halkın temennisi yıkımlar Turizm mevsiminin başladığı bu günlerde yapılmaması doğrultusundadır. Vatandaşların endişeleri yasal hakları gereği adli yargı yollarının süreci başlar iken yangından mal kaçırırcasına uygulama yapılmaz inşallah.

  Bu alanda Kaymakamlık Büyük Şehir Belediyesi ve Didim Belediyesinin müşterek çalışması gerekiyor. Fevzipaşa Sahte cennet halen altyapısı olmadığından FOSEPTİK çukuru kokusu altındadır.

    Didim’de yıldır görev yapan Kaymakamımız Mehmet TÜRKÖZ’ün görev devrini alan Sayın Halil  AVŞAR’a Didim’e hoş geldin diyerek Yeni görevinde başarılar diliyorum.

   Didim Belediye Başkanlığı, Akbük çıkış olarak bilinen güzergahta yeni bir peyzaj çalışması yapacaklarını belirterek "Didim'in modern bir giriş-çıkış'a sahip olması noktasında adımlar attıklarını söylemektedir. Akbükten Didim’e gelirken sol tarafta büyükçe bir otelin çevre duvarı alt geçitli ana yola sıfır yüksekçe bir duvarla çevrilmiş. Akbük halkının sohbetlerinde Yol duvarının ismini (BERLİN DUVARI ) koymuşlar.

    Yetkililer; “Yapacağımız yol çalışmaları bakımından kaçak olan yapıların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların ardından elektrik kabloları yer altına alınacak ve yeni imar planına göre yollarımızı yapacağız” açıklamasında bulunmuştu. Devamen;” Ardından bitkilendirme, çevre ve peyzaj çalışması yaparak kentimize değer katacağız demektedirler.. Yeni sezona kadar bu çalışmaları yaparak hem çevremizdeki esnaflarımıza (hele şükürler olsun esnaf hatırlanıyor) katkı sunacağız hem de kentimize gelecek olan misafirlerimizi en iyi şekilde karşılamayı planlıyoruz.” Diyorlar..

    Batmanlı Muhtarlarlarla başlıyor galiba. “ Didim'de misafir edilecek. Didim Belediye Başkanı iç turizmin de önemine değinerek, "Her bölgenin kendine göre güzellikleri var. Didim ilçemiz tarih, doğa, deniz kum ve güneşi ile muhteşem bir yer. Gelip görmeyen bilemiyor. Gelip gören her yıl tekrar gelmek istiyor. İç turizmin de gelişmesi bakımından bu tür programlar düzenliyoruz. Bu program kapsamında önce Batmanlı muhtarlarımızı konuk edeceğiz. Muhtarlarımız bulundukları bölgede ilçemizde yaşadıkları güzellikleri anlatarak bizler için kültür elçisi olacaklar" diyor. Bilmem Korona virüsü can alırken, Avrupalı Turistlere umut bağlanırken elbette Batmanlı Muhtarlarımızın katkısı tartışılmaz olacaktır.

     Umut bu ya! “ Seri olarak düzenlenen Didim Barış Şenliklerinin can çekişen esnafa katkısı ayrı olacaktır”deniliyor.

     Organizasyonuna katkı sağlamak isteyen, Başta Didim Belediye Başkanlığı, Didim'deki sivil toplum örgütleri DİTAB , Didim Turizm Derneği, DAHOT  ve birçok dernek temsilcileri katkı sağlayacaklar. Kent nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Hemşeri Dernekleri organizasyonun neresinden tutacak bilnmiyor.

   Barış Şenlikleri 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri ile birleştirilecek galiba. Ticaret Odası ve Esnaf odası yerini alacak mı bilemiyorum.

    Sevgili okurlarım; Didim Basınında artık bir Didimli olarak Gazetemiz’de zaman zaman yerel konularla, zaman zamanda uluslararası siyaset bilimi analiz görüşleri ile okurlarımın karşısında olmaya çalışacağım. Bu günkü yazımda her hangi bir kurum karşıtlığı yoktur, olamazda. Soruları düşünmeye, izahatları nükteye sayın.

     Gazetecilik hayatımda arşivlemeye önem vermekteyim. Sevginizi arşivliyorum, hoşgörünüzü arşivliyorum ve yasal haklarım kapsamında bilgileri arşivliyorum.

    Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.


 

Bu yazı 1565 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum