Seyfettin Ayakyay

Seyfettin Ayakyay

seyfettinayakyay@hotmail.com

FOKURDAYAN DARBE!

28 Şubat 2021 - 17:37

 Sevgili Okuyucularım; 

      RUSYA destekli ERMENİSTAN tarafından yapılan;                      

“HOCALI SOYKIRIMININ 28.ci” Yıl dönümüne 2 gün kala, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı topraklarını savunmasındaki 44 Günlük Savaş galibiyetinin yaktığı ateş Ermenistan’da iç kinlerin fokurdatmasını başlattı. 

     Azerbaycan Türklerinin kurtarılan topraklarının % 24’ü  Ermenistan’ın işgali altındaydı. 

 Ermenistan’da kaybedilen mağlubiyet savaşının etkilerinin ağır bir şekilde hissedildiği ve siyasi krizin giderek derinleştiği bir Darbe bildirisi gündeme oturdu. 

     Ermenistan'da Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı ve hükümeti istifaya çağıran bir bildiri yayınladı.

     Nikol Paşinyan'ın başbakanlık görevini yerine getirmekte yetersiz kaldığı, Dış politikadaki ciddi hataların Ermenistan'ı çöküşün eşiğine getirdiğini,  "Her şeyin bir sınırı var" mesajını paylaşarak Başbakan Paşinyan'dan ve hükümetten istifasını talep ettiler.

      Başbakan Nikol Paşinyan; Darbe bildirisini hazırlayan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyanı görevden aldığını açıkladı. 

     Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Genekurmay Başkanının görevden alınmasıyla ilgili belgeyi imzalamadı. 

    Paşinyan'ın çağrısıyla Paşinyan taraftarları sokağa inerken, Peşinyan'ın istifasını isteyen göstericiler de hükümet binasına doğru yürüyüşe geçtikleri görüldü.

     Muhalefet boş durmayarak ordunun muhtıra çağrısına destekte bulundu. Türkiye için soy ismi yabancı olmayan! Ermenistan eski savunma bakanı Vazgen MANUKYAN taraftarları ise Savunma Bakanlığı önünde toplanarak, gövde gösterisi yapmaya çalıştı.

     Paşinyan taraftarları Erivan sokaklarında yürürken, muhalifler Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya devam ediyorlardı, Erivan semalarında savaş uçaklarının sesi duyuluyordu. Alçaktan uçuş yapan jetlerin Rus üretimi MiG-29 olduğu ve. Uçakların alçaktan uçuş yapması da dikkat çekiyordu.

     Ermenistan için diğer devletlerden çağrılar gelmeye başladı.

     Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ermenistan'da buhran hüküm sürüyor. Birbirlerini itham ediyorlar, birbirlerine giriyorlar, Ermenistan hiç bu kadar acınacak duruma düşmemişti" diye açıklamada bulundu.

     “Nikol Paşinyan nerdesi diye sormadı, biliyordu sokaklara düştüğünü!

      Türkiye’den mesaj gecikmeden geldi. “Şiddetle kınıyoruz”

      Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ya da darbe girişimlerine kesinlikle karşıyız. Dolayısıyla Ermenistan'daki bu darbe girişimini de şiddetle kınıyoruz”  Açıklamasını yaptı.

     Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasından sonra Ermenistan’da ordu – hükümet - muhalefet biri birine girişinin ardından. Ermenistan ordusu Nikol Paşinyan hükümetine ültimatom vererek istifa çağrısı tam bir kaosa yol açmıştı.

   Ermenistan’ın Batısında Türkiye, kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde ise İran ve Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti sınır komşuları mevcuttur. Komşuları açıklamaları ile Ermenistan’ı itidalli olmaya davet ediyorlardı.

    Rusya ne diyordu; Rusya: Ermenistan'ın içişleri meselesidir. Konuyla ilgili Kremlin'den yapılan açıklamada ise, Erivan'daki gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirterek Kremlin Sözcüsü PESKOV tarafından yapılan açıklamada ayrıca, "Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ancak yaşananlar, Ermenistan’ın içişleri meselesidir. Ermenistan'daki herkesi itidalli olmaya çağırıyoruz, durum anayasal çerçevede kalmalıdır” diyordu.      

    Bakın hele, hiç Ermenistan’ın içişlerine karışmayan bir Rusya imajı vardı Dünya kamuoyunun karşısında!

   Rusya Neden yumuşak davranıyor, muhalefete göz mü kırpıyordu!   Ermenistan’ı bu duruma ne düşürüştü; 

     Başbakan Paşinyanın, geçtiğimiz günlerde Rus İskender Füzelerinin işe yaramadığını açıklaması, Azerbaycan'la 44 günlük savaşta İskender Füzelerini kullandıklarını, verim alamadıklarını ve ancak yüzde 10’unun düştüğü noktada infilak ettiğini, istihbarat bilgilerinin verilmediğini söylemişti. Rusya ile bağlılık ipini koparan galiba bu olmuştu.

       (Bu İskender Füzeleri ile Ermenistan, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini ve Genceyi vurmuşlar dı, Sivil halkın ölümüne neden olmuştu)  

    ABD’nin açıklamasını Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yapıyor, “Darbe girişimine sahne olan Ermenistan'da ordunun siyasete karışmaması gerektiğini ve Ermenistan'ın demokrasisini desteklediklerini açıkladı.”  Rusya benzeri ifadeyle, Ermenistan’ın ilk darbe fokurdaması saatlerinde yaptığı açıklamada "Ermenistan'ın içişleri meselesidir" demişti.

     Ermenistan’ı şımartan Fransa Senatosu'nun kabul ettiği kepaze kararların arkasına saklanan Ermenistan için her hangi bir açıklama yapmadı.          Bu olaylar yaşanırken;  Ermenistan 2020 sayımlarına göre, 2.956.900 olan nüfusu ile silkinerek bölge de istikrar ve Ekonomik çöküntüsü ile iç barışa endekslene bilecek mi bilemiyorum.

             Başbakan Nikol Paşinyanın; Tarih vermeden geçtiğimiz günlerde  “Erken seçime gidebiliriz demesi” karşısında; 

   Nikol Paşinyan’ın, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyana ve  Ermenistan eski savunma bakanı Vazgen Manukyan’ın karşısında seçimlerde şansı ne olabilir derseniz; 

     Dört (4) puan öne geçti derim.  Neden mi? 

    Rusya istediğini aldı! Karabağ’a sulh meram olarak yerleşti. Gürcistan’la iyi olmayan ilişkileri, Ukrayna da düştüğü hata yerine bu stratejik noktaları kaybetmemek için “Nikol Paşinyan’a” ihtiyacı olduğu görülmektedir. “Tilkiye kaç, Tazıya tut” deme yerine ikisinin de ipini elinde sıkı tutmayı tercih etmektedir.

    Ermenistan halkının, Rusya etkisi ve tepkisi ölçüldüğünde Ordudan ziyade halk öne çıkmaktadır.

    Ermenistan’ın bu iç erozyonunda, gündemde sesiz yürüyüş yapan İRAN unutulmamalı. İran serhat hudutlarının değişimini istememektedir. Ermenistan’ın ekonomik dışa açılımı, doğal gaz ve ortak Baraj yapımı ile elektrik enerji kaynaklarının İran tarafından sağlanmış olduğunu unutmayalım. 44 Günlük Azerbaycan’ın muharebesinde Rusya’nın Ermenistan’a lojistik desteği İran üzerinden yaptığı da bilinmektedir. 

   ”Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 10 Kasım Moskova “Dağlık Karabağ’da ateşkesin ve bütün askeri operasyonun durdurulmasına ve Ermenistan’ın mağlubiyeti kabulünü ilanı olan bu bildiri Rusya için özellikle tarihi bir öneme taşımaktadır. Antlaşmanın İhlali Rusya’nın Kafkaslarda çöküşü olur. Rusya’da Ermenistan gibi içte muhalefetin güçlü fokurdamasına neden sayılabilecek nitelik taşımaktadır.

      Ermenistan için yeni bir serhat sınırlarının değişmesi sürpriz olmayacaktır. Bölgede Güneş bulutun arkasından çıkıyor.

   “Neylerse Mevlam eyler” diyelim. Bekleyerek görelim.

   Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

    

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum