Sibel Çağlayan

Sibel Çağlayan

s.caglayan@gmail.com

SORUYORUM SİZE

17 Temmuz 2020 - 00:50

Merhaba,  

Beykent üniversitesi Psikoloji bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Son günlerde gündemimizi meşgul eden bir durum var. Türkiye'de Psikoloji bölümü 1915 yılında İstanbul üniversitesinde başlamıştır. Gelişimi tüm dünyada ilerlemektedir. Ancak son yıllarda ülkemiz bu gelişimde yavaş kalmıştır. Öncelikle örgün eğitimimizde bulunan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Psikolog unvanına sahip olabilmek için psikoloji mezunu olabilmek gerekirken günümüzde psikoloji mezunu olmayan ve bir kaç sertifa ile psikolog unvanı kullanan binlerce kişi bulunmaktadır. Bu kişiler toplumun ruh sağlığıyla ilgili tehlike arz ederken ve psikoloji bilimini, ussallıktan uzaklaştırarak maddi bir ranta çevirmeye çalışmaktadır. Bu konuda çok mücadele ediyoruz. Fakat sorunlarımızdan en büyüğü üst mevkilerin keskin bir çizgi çekmemesi. Üniversitelerimizde örgün eğitim bile donanımda eksik kalırken ( akademisyen, laboratuvar vs.) her sene YÖK tarafından binlerce kontenjan açılmaktadır.Bu durumdan daha tehlikelisi ülkemizde bulunan azımsanmayacak derecede psikoloji bölümünde psikoloji mezunu hoca bulunmamaktadır. 

Meslek yasasının eksikliği ve psikoloji bölümünün maddi boyutuna yönelmiş kişiler tarafınca gasp edilmekte olan psikoloji bölümü gelişimini henüz sağlayamamıştır. Psikoloji sadece psikolog ve psikoloji öğrencileri tarafından değer gören bir bilim dalı değildir. Tüm toplum tarafından değer gören ve gelişimiyle beraber milletimize katkı sağlayacak bir bilim dalıdır. Kısırlaştırılması ve sınırlandırılırması tüm toplum ruh sağlığı adına tehlike oluşturmaktadır. Meslek yasamızın var oluşuyla beraber nitelikli bir psikoloji bölümüne ulaşmamızın yanında tüm dünya ülkelerinin refahına yaklaşmamız adına uygun bir adım olacaktır.3 gündür gözümüze uyku girmiyor.. 

Bölümümüzün değersizleştirilmesini istemiyoruz.

İstanbul üniversitesi Açık öğretim Psikoloji bölümü açtı. Biz Psikoloji öğrencileri, ağır bir yük altından ve sadece kitaplardan ve yahut derslerde gördüklerimiz dışında aslında hayatımız boyunca eğitim alıyoruz.Psikoloji bölümü canlı bir varlık gibidir. Sürekli gelişir. Bu yüzden örgün eğitim bile donanımda eksik kalırken açık öğretim psikoloji bölümü açılması olanaksızdır. YÖK mevzuatını incelediğimiz takdirde yeterli donanım ile açık öğretim programı açılabilecekken psikolojinin açık öğretim olarak açılması donanımsal yeterlilikten olabildiğince uzaktır. Özellikle klinik psikoloji, psikopatoloji, kişilik kuramları , araştırma yöntemleri ve diğer seçmeli alan dersleri yüz yüze çalışmalar içermektedir ve açıktan öğretim ile bu koşullar sağlanamamaktadır. Örgün eğitim sorunları bile halledilememişken açık öğretim psikoloji bünyesinde işin sadece maddi boyutuyla ilgilenen "psikologlar" yetişecektir.Bununla beraber psikolog unvanını kullanarak insanların hayatını karartan dolandırıcılara fırsat tanınmış olacaktır. Esnek ve donanımsız bir şekilde diploma alabilecek ve bu sefer yasal bir diploma adı altında dolandırıcılığa devam edilecektir. Biz psikologlar danışanımız karşısında kelimelerimizi kelimesi kelimesine titizlikle seçerken, hassas bir şekilde ilgilenirken, hatalarımız ağır bir sonuç doğurabilecek bir sorumluluk alırken, onlar günde şu kadar para kazanırım saat başı şöyle para kazanırım diyen kişiler  köklü bir üniversiteden diploma alarak, psikoloji bilimini yerler altına alan bir düşünce kabul edilemez. Ben, biz ( ülkedeki tüm psikoloji alanında çalışan, okuyanlar) tüm milletimizi olumsuz etkileyecek bu durumdan bir an önce vazgeçilmesini arz ederiz.

Sizin aracılığınızla büyüklerime sesleniyorum. Çocuklarınızı açık öğretim mezunu bir psikoloğa götürür müsünüz ?

Soruyorum size.. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Elif Yaşar
  1 yıl önce
  Uzun uzun okudum, ne kadar haklı bir konuşma olmuş. Ruh sağlığı tüm toplumu ilgilendirir bu ülkede açık öğretimin alt yapısı tabii ki sağlam değil ruh sağlığı açık öğretimle bir bireye kazandırılamaz.
 • Sibel Çağlayan
  1 yıl önce
  Elif Hanım, Yazımı okuyup geri bildirim sağladığınız için teşekkür ederim . Sevgiler :)