CHP YALPALIYOR MU?
Kemal ETLEÇ

Kemal ETLEÇ

EDİTÖR

CHP YALPALIYOR MU?

31 Aralık 2016 - 17:05

 

Kılıçdaroğlu bir taşla birkaç kuş varacak donanımda, kıvraklıkta bir lider değil.

Erimekte olan MHP’nin muhalif tabanına, “biz de sizin kadar ülkücüyüz, biz de milliyetçiyiz” diye çağrı yapması Kılıçtaroğlu’nun olsa olsa budala bir lider olduğunu gösterir. Bu ifadesiyle CHP içindeki devrimci-demokrat muhaliflerden kurtulmak istediğini de dışa vuruyor aslında.  Bunun için sadece MHP’li muhaliflerden yardım istemekle yetinmeyeceği belli… AKP’nin de kapısını çalacağı çok uzak gözükmüyor bu gidişle. Herhalde AKP’de kendisine sığınan Bahçeli  ve partisi hakkında ne düşünmüşse benzer şeyi  CHP’ye ve onun pek sayın lideri için de düşünmekten imtina etmez.
Şunu demek istiyorum: Tıkanan Erdoğan ve AKP rejimine alternatif olamayan bir CHP  bu saatten sonra kapısına kilidi vursun artık…Parti bir müze haline getirilsin. Hiç olmasa nostaljik bir değeri olur. CHP’ye bu saatten, gelinen bu noktadan sonra yapılacak tek iyilik de bu olabilir ancak. İçim kanayarak da olsa söylemek zorundayım bunu.

 Çünkü CHP’nin Ortanın Solu kavramından da vazgeçtiğini,partiyi  isteyenin istediği yere çekebileceğini görüyoruz. Kendisini daha fazla rezil etmesin…Ona bir zamanlar umut bağlamış, hala CHP’yi sol, sosyal demokrat, aydın, ilerici, yurtsever, halktan yana bir parti olarak görenlerin duygularıyla oynanmasın daha fazla.
CHP, artık Ortanın Solu falan da değil.Böyle algılanmasından rahtsız olduğunu fark etmeyenlere gülünür artık. Mustafa Kemal’in rotasından, sol reflekslerinden tamamen uzaklaşmıştır. Sağın sığ sularında yol almaktadır. Bu konuda MHP ile de AKP ile de gizli  gizli rekabet içindedir.CHP kendine umut bağlayanları sağcılaştırmak suretiyle kendine benzetmekte, yetmezmiş gibi gericiliğin kucağına bırakmaktadır. CHP’de bir zamanlar  umut veren, aydınlık gördüğümüz insanların şimdilerde ne hale geldiğini görünce bu acı gerçek fena halde dokunuyor insana. Partinin üst kademesindeki genel başkan dahil hangi yetkilisi tartılır değil acaba. Kaldı mı? FETÖ hareketinden bile koruyamamış kendisini CHP. AKP’ye ne diyebiliriz bu acıklı durumu görünce.
CHP daha önce böyle değildi diyenleri ikna etmek niyetinde değilim. Ama  CHP ele geçirilmiştir derlerse de “hayır” demem. Kesin bildiğim şu, en azından AKP kadar antidemokratiktir, tek tipçidir, gerici ve ırkçılık anlamında milliyetçidir.
Ali Murat İrat’ın “CHP herkes tarafından zannedilen bir partidir” gerçekten de. Ama ne sağcıdır, ne solcudur, faşist veya demokrat değildir. Muz niyetine, kim nasıl isterse öyle…Bunlardan hangisine daha yakındır diye sorulacak olsa bozuk düzenin neresinde daha çok işe yarayacaksa orasına monte edileceği akla daha yatkındır. Şimdilik tabanını sağcılaştırmakla meşguldür. Bir sağcılaştırma makinesidir esasında…Genel başkan değişirse rayına girer, bu düzenden canı yananlara daha yakın olur beklentisine girenlere, bu beklentiden amorti bile çıkmayacağı CHP’nin doğası gereğidir.Bunun kanıtı da sol seçmenden ziyade sağ seçmene mesaj vermesinden ve bu konuda düştüğü telaştan kolayca anlaşılmalıdır.

CHP yalpalıyor mu sorusu için de cevap belli …CHP’nin işi bu! Yani tabanını sağcılaştırmak, yaşadığımız kaosa, çatışmalı ortama, içte ve dışta düştüğümüz duruma razı olmamızı salık vermekte, ikna etme peşinde. Kılıçtaroğlu’nun Suriye’de şehit düşen askerlerle ilgili konuştuğu sözler Erdoğan’a taş çıkartır nitelikteydi. Savaşı kader gösteren tutumu ve bu konudaki ifadeleri bir utanç vesikasından başka bir şey değil.
Böyle gelmiş böyle gitmez diyen bir tutum sandığım CHP’deki  Devrimci-demokrat muhalefet kesimi de benin derinden yaralamıştır. CHP’nin içinde bulunduğu kötü durumdan daha ürkünç gelmiştir bana muhalefet nedeniyle ortaya çıkan yapı. Gaz almak üzere topluma salınmış bir ekibin işi olsa olsa. Ortada ne bir koca dağ var, ne de onun doğurduğu fare…Bana kalırsa “bu halk bir şeylere itiraz ediyor, bizim sağcılara mesaj vermekten vaktimiz olmuyor, siz de gidin gaz alın oyalayın, itirazları olanları düzenin içine çekin” görevi üstlenmiş bir kesim Devrimci demokrat muhalefet gurubu denilen şey…Osmanlıda oyun çoktur da  CHP’de az mı?
Kolay değil ama adil, demokratik, özgürlük ve eşitlikçi bir Türkiye bu işlerin CHP ile olmayacağını anlayan kimselerin bir araya gelmesi ve yeni bir yapılanmaya gitmesi ile yeniden hayal edilebilir.

Mesele tam da budur.


 

Bu yazı 1297 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum