COVİD-19 HALK AŞISI
Seyfettin Ayakyay

Seyfettin Ayakyay

COVİD-19 HALK AŞISI

26 Kasım 2020 - 16:09

Sevgili Okuyucularım;

Dünyada COVİD-19 Mücadelesinin en yoğun olduğu ülke ABD Noel kızağına bağlanmış “ REN Geyiği” konumundadır.

 Ren geyiklerinin burunlarının içinde bulunan özel kemikler yüzey alanını oldukça artırır. Soluk alırken gelen soğuk hava ciğerlerine girmeden önce Geyiğin vücut sıcaklığı ile ısınır, soluk verirken çıkan havadan da su yoğunlaşarak burunda kalır ve içeri giren havayı nemlendirmek için kullanır, aynı zamanda mukus dokusundan emilerek kanına geçer.

İnsanlar; COVİD-19 Mücadelesi ile umutlarını aşıya, önlem olarak Maske takarak mücadele etmeye bağlamıştır. 

REN Geyiklerinin doğal yaratılış yapılarındaki “Burun” konumları önlem için kullandığımız maske konumuna benzer.

Bizler de maskelerimizle yüzümüz arasındaki nefes sırkülasyonu esnasında Soluk alırken, gelen soğuk hava ciğerlerimize girmeden önce vücut sıcaklığımız ile ısınır, soluk verilirken çıkan havadan da bizlerin fark edemeyeceği oranda su yoğunlaşarak burun ile maske arasında kalır ve emme – basma tulumbası gibi vücudumuza girer. Büyük olasılıkla mukus dokusun dan emilerek bizlerin de kanına geçer. 

    Korunma amaçlı aynı zamanda Havayı nemlendirmek için kullanmış olduğumuz maskenin hijyen olması çok önem taşır.

       Gelelim Ren Geyiğine. Pardon ABD’ye       

        ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden Şükran Günü tatili öncesinde halka seslenirken, “Covid-19 vakalarının yükselişte olduğu bir döneme denk gelen Şükran Günü’nde “Birbirimizle değil, virüsle savaştayız” diyor.  Gerçek mi diye araştırırken;  Ninemin söz bohçasına baktım “İNANAN TAŞA DÖNSÜN” diye çıktı.                      Şükran günü için giderayak, ABD Başkanı Donald Trump ve First Lady Melania Trump, her sene geleneksel olarak yapılan, Şükran Günü öncesi Beyaz Saray'a getirilen iki Hindi den, bir hindiyi affetti. Şükran günü Hindisi olan, Corn ve Cob isimli hindiler, geleneğe uygun olarak törenden önce başkent Washington DC'deki Willard Intercontinental Otel'de ağırlandı. İnternet üzerinden yapılan anketin sonucunda Hindi Corn'un affına özgürlüğüne adım atıldı.                         Trump daha sonra sağ elini Corn'un üzerinde tutarak, "Sana af çıkarıyorum" dedi. Törende sadece bir hindiye af verirken, Beyaz Saray'a getirilen iki hindi de özgürlüğüne kavuşmuş oluyor. Affa uğrayan hindiler ortalıkta kabara kabara dolaşıyorlarmış. 

  Çocukluğumu hatırladım her nedense; Yılbaşı Hindisine büyük bir Cevizi kabuklu yutturuyorduk. Yüksek seslerle hindinin etrafında dönerek “KABARAMA KABARAMA KEL FATMA ANNEN GÜZEL SEN ÇİRKİN” ve “HEY BABA HİNDİ HOROZ ÜSTÜNE BİNDİ” Diyorduk.    Merak bu ya! ABD de şükran hindisinin etrafında dönerek;  “ Hey Baba Hindi TRUMP indi, BİDEN tahtına bindi” diyen oldu mu? Esprileri bir tarafa bırakalım!

     Biden; Dünyaya liderlik eden bir ekonomi inşa edeceğiz diyor. İklim konusunda dünyaya liderlik ederek gezegeni kurtaracağız. Kansere, Alzheimer hastalığına ve diyabete çare bulacağız. Ülkemizdeki sistematik ırkçılığa nihayet son vereceğiz” ifadelerini “UMUDUMUZ AŞI” der gibi. Savaşlara çare bulacağız demiyor!

      Biden’in “Bir birimize iyi bakar, yumruğumuzu sıkmak yerine kollarımızı açarak, Tanrı’nın da yardımıyla iyileşeceğiz.” Söylemleri gerçek olabilir mi göreceğiz. 

    COVİD-19 Aşısı umutla paha biçilemez konumda yüksek fiyatlarla bekleniyor.

   Gelelim Halk Aşısına Önerilere;

  • Yaşlılar gençlerden daha çok istirahat etmeli. 

  • Sıcak yerlerde oturmalı, kalabalık yerlerden kaçınmalı.

  • Kabız olmamaya, idrarın rahat çıkmasını sağlamalı, önlem için hafif masajlar ve yürümeleri gerekmektedir. Yaşlılar idrar zorluğu çekerseler Kereviz tohumu kaynatılarak çay gibi içirilmelidir.

  • Hafif yemekleri tercih etmeli, ağır yemeklerden kaçınmalıdır.

  • Yatmadan önce bir tatlı kaşığı taze zencefil rendelenerek bal ile karıştırılarak yutulmalıdır.

  • Öğlen Pırasa, Pazı ve Kerevizi tercih etmelidirler. İnciri sofralarından eksik etmemeli, kışın pişirilmiş incir yemelidirler. 

  • Balgama dikkat etmelidirler. Soğuk yiyecek ve içecekler balgam oluşumuna sebebiyet verir. Balgam oluşumu boğazdaki hararet azlığından meydana gelir.

İbni Sina Tıbbı açıklarken “ Hastalık ve sıhhatte insan vücudunun halini öğretir.” “Amacı sıhhatte olanların sağlıklarını korumak, hasta olanları ise sıhhatte kavuşturmaktır.” Diyor.

           Bunların yapıla bilinmesi içinde ekonomilerinin iyi olması gerekmektedir. Ruh halleri için gereklidir.

 

     Sağlıklı yaşayın, aklınızı koruyun sağlıcakla kalın.


 

Bu yazı 1286 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum